Dodawanie komentarza

Do tematu: Co ma optymizm do poszedłego wieku?

Co ma optymizm do poszedłego wieku?

nauka.gildia.pl/r.w. | 2006-04-08 17:25:47

Badania wykazały, że ludzie starsi częściej są skłonni postrzegać szklankę w połowie pełną jako aspekt pozytywny niż negatywny.

Testowanej grupie pokazywano twarze wirtualnych postaci, ukazujące takie uczucia jak smutek, złość, strach i szczęście. Użyto technologii zapisującej reakcję oczu w trakcie doświadczenia. Do celów naukowych wybrano dwie grupy. Ludzie w wieku 18-21 lat skupili się na cechach świadczących o obawach, natomiast osoby z przedziału 57-84 wybrały szczęśliwe twarze.

Uczestnicy testu zostali do niego zakwalifikowani po uwzględnieniu ich inteligencji i bystrości. Prawdopodobnie otrzymane wyniki oznaczają świadomość nieubłaganie płynącego czasu u osób starszych. Dlatego też ogromny nacisk kładą one na bieżące odczuwanie zadowolenia. Wydaje się więc to jednocześnie być przyczyną unikania negatywnych informacji.

Derek Isaacowitz z Uniwersytetu Brandeis sądzi, że dojrzałość pozwala im na opanowanie emocji, prowadzące równocześnie do osiągnięcia radości. Poprzez większe zainteresowanie rzeczami przyjemnymi odwracają oni swoja uwagę od uciekającego czasu.


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (1):

Kompletnie pusta szklanka też

...
~Rotten 2006-04-10 10:35:09

Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę