Dodawanie komentarza

Do tematu: Lek chroniący przed utratą wzroku?

Lek chroniący przed utratą wzroku?

PAP/r.w. | 2006-04-04 12:17:13

Wkrótce w Warszawie, Gdańsku, Łodzi oraz Katowicach rozpoczną się badania kliniczne leku przeciwko zwyrodnieniu plamki żółtej (AMD) związanej z wiekiem. Nowy lek - o nazwie ranibizumab - jest przeciwciałem, które hamuje powstawanie uszkadzających plamkę żółtą nieprawidłowych naczyń krwionośnych. Lek ma zostać wprowadzony na rynek amerykański jeszcze w czerwcu 2006 r., a na rynku europejskim spodziewany jest w styczniu 2007r.

AMD jest chorobą, w przebiegu której dochodzi do uszkodzenia plamki żółtej - centralnej części siatkówki odpowiedzialnej za ostre widzenie. W środkowej części pola widzenia pojawiają się wówczas zniekształcenia, a następnie ubytki. Schorzenie to jest najczęstszą przyczyną nieodwracalnej ślepoty u osób powyżej 65. roku życia - liczbę takich przypadków ocenia się na świecie na 8 mln.

Wobec starzenia się społeczeństw Zachodu, choroba występuje coraz częściej. Na ciężką postać AMD co roku zapada w Polsce 20 tysięcy osób.

Pacjenci z AMD w zasadzie nie tracą wzroku całkowicie, ale wymagają pomocy w codziennych czynnościach. Nie mogą czytać, prowadzić samochodu, nie rozpoznają twarzy mijanych osób, nie mogą wykonać wielu zwykłych czynności nie narażając się na poparzenie, skaleczenie, upadek. Często popadają w depresję, ponieważ pomimo kosztownych kuracji stan ich wzroku ciągle się pogarsza.

Nadzieja

Opracowany niedawno nowy lek (ranibizumab) jest przeciwciałem, które hamuje powstawanie uszkadzających plamkę nieprawidłowych naczyń krwionośnych. Lek ma zostać wprowadzony na rynek amerykański jeszcze w czerwcu 2006, a na rynek europejski - w styczniu 2007.

"Jak wykazały dwa międzynarodowe badania, lek nie tylko w większości przypadków zapobiega postępowi choroby, ale w kilkudziesięciu procentach przypadków przynosi poprawę widzenia" - mówi dr Magdalena Ulińska z Katedry i Kliniki Okulistyki II Wydziału Lekarskiego AM w Warszawie.

"Niestety, choć lek ma zostać wprowadzony do użytku w Polsce w tym samym czasie co w krajach Unii Europejskiej, gorzej z jego dostępnością, ponieważ będzie to drogi preparat" - dodaje profesor Jerzy Szaflik z Katedry i Kliniki Okulistyki II Wydziału Lekarskiego AM w Warszawie.


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (0):
Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę