Dodawanie komentarza

Do tematu: Dziś zaćmienie Słońca!

Dziś zaćmienie Słońca!

własne, PAP/r.w. | 2006-03-28 16:36:53

Dziś w godzinach od 11:54 do 14:00 będziemy mogli obserować zaćmienie naszej gwiazdy. Maksymalna faza zaćmienia, wynosząca 53 procent, będzia miała miejsce o godzinie 12:57. Na podobne przyjdzie nam czekać do stycznia 2011 roku.

Dzisiejsze zaćmienie będzie zaćmieniem całkowitym. Jego zaobserwowanie wymaga jednak szczęścia, ponieważ pas, w którym będzie ono widoczne wyniesie zaledwie około 200 kilometrów (w pasie tym tarcza Księżyca całkowicie zasłania tarczę Słońca).

Faza ta będzie widoczna w pasie ciągnącym się od brazylijskiego wybrzeża Atlantyku i dalej, po przejściu przez ocean, na kontynencie afrykańskim w Zatoce Gwinejskiej, Ghanie, Togo, Beninie, Nigerii, Nigrze, Czadzie, we wschodniej Libii oraz północno-zachodnim Egipcie. Następnie pas ten wejdzie na Morze Śródziemne i wkroczy do Turcji. Potem dojdzie do Morza Czarnego i przez góry Kaukazu zakończy się w Kazachstanie.

Bardzo duży jest natomiast zwykle obszar, z którego widać zaćmienie częściowe - gdy Księżyc zasłania tylko część tarczy Słońca. W przypadku zaćmienia z 29 marca 2006 roku obejmie on ogromną część Atlantyku, całą Europę, północną i środkową Afrykę oraz zachodnią część Azji.

Fazy częściowe zaćmienia będą widoczne oczywiście także w Polsce. Na terenie naszego kraju zakryte zostanie od 42 proc. do 62 proc. tarczy słonecznej. Najmniejszą fazę zobaczą mieszkańcy Świnoujścia, a największą - obserwatorzy z Bieszczad.

W Warszawie faza częściowa zaćmienia zacznie się o 11:54, a maksymalna faza, wynosząca 53 proc. wydarzy się o 12:57. Zaćmienie skończy się o 14:00. W trakcie zjawiska Słońce będzie znajdować się na wysokości około 40 stopni nad horyzontem.

Do obserwacji zaćmienia można wykorzystać np. silnie zadymione szkło lub kawałek prześwietlonej kliszy fotograficznej. Bezpiecznym i efektownym sposobem obserwacji jest zrzutowanie obrazu Słońca np. przy pomocy zwykłej kartki z dziurką wielkości szpilki na dowolną powierzchnię. Na rzutowanym obrazie widoczny będzie promień Słońca z aktualnym stopniem jego zakrycia.

Na kolejne zaćmienie widoczne w Polsce i o tak dużej fazie przyjdzie nam poczekać aż do 4 stycznia 2011 roku, kiedy zakryte będzie aż 81 proc. tarczy naszej dziennej gwiazdy.


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (1):

:-(

...
~Dikolo 2006-06-02 12:41:29

Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę