Dodawanie komentarza

Do tematu: Wypełniacz mózgu

Wypełniacz mózgu

nauka.gildia.pl/r.w. | 2006-03-20 10:57:36

Naukowcy częściowo przywrócili wzrok niewidomym chomikom poprzez wypełnienie dziur w ich uszkodzonych mózgach syntetyczną substancją. Pozwoliła ona komórkom mózgowym połączyć się ze swoimi sąsiadami.

Jeżeli uda się to samo osiągnąć u człowieka, mikroskopijny materiał pomoże pewnego dnia odzyskać czucie i motorykę chorym cierpiącym na udar, z uszkodzeniem mózgu lub rdzenia kręgowego. Będzie też pomocny w naprawie ran powstałych podczas zabiegów chirurgicznych.

"Jeśli uda nam się połączyć części mózgu rozłączone przez wstrząs, będziemy w stanie przywrócić mowę człowiekowi, który rozumie, co się do niego mówi, ale stracił możliwość przemawiania", oznajmił członek grupy badawczej Rutledge Ellis-Behnke z Massachusetts Institute of Technology.

Substancja zawiera nanocząsteczki, które samoistnie łączą się we włóknistą siatkę, udającą naturalną tkankę ludzką w kontakcie z żywymi komórkami. Pozwala ona neuronom, których aksony zostały uszkodzone, ponownie się połączyć, a tym samym komunikować. Gdy kilka aksonów jest razem związanych, tworzą nerw.

W ten sposób nanotechnologia rozwiązuje jeden z najpoważniejszych problemów współczesnej medycyny - odnowę komórek mózgowych. A we wszystkim pomogły nam chomiki podobne do tych jak na rysunku powyżej.


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (0):
Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę