Dodawanie komentarza

Do tematu: Piękno przestrzeni kosmicznej

Piękno przestrzeni kosmicznej

nauka.gildia.pl/r.w. | 2006-03-18 11:02:59

Magnetyczne siły w centrum galaktyki skręciły mgławicę w kształt DNA. Podwójna helisa często pojawia się w świecie żywych organizmów, ale to pierwszy raz, gdy zaobserwowano ją w przestrzeni kosmicznej.

"Nikt wcześniej nie widział nic podobnego w królestwie kosmosu", mówi lider badań Mark Morris. "Większość mgławic to albo spiralne galaktyki pełne gwiazd, albo bezkształtne konglomeracje pyłu i gazu. To co tu widzimy to przykład wyższego poziomu uporządkowania".

Obserwacje zostały dokonane dzięki teleskopowi NASA - Spitzerowi.

Mgławica ma około 80 lat świetlnych długości i jest odległa o 300 lat świetlnych od superciężkiej czarnej dziury w centrum Drogi Mlecznej. Jest prawie do niej prostopadła, oddala się bardzo szybko - około 620 mil na sekundę (1000 km/s).

Linie pola magnetycznego w centrum galaktyki są ponad 1000 razy silniejsze niż na Ziemi. Biegną prostopadle do czarnej dziury, ale równolegle do mgławicy. Naukowcy uważają, że splątanie ich powoduje taki, a nie inny kształt - właśnie podwójną helisę.

Podczas gdy pierwszy podejrzany to czarna dziura, bardziej prawdopodobne jest, że linie pola magnetycznego są zakotwiczone w gigantycznym gazowym dysku, orbitującym kilka lat świetlnych od niej.

"To jak trzymanie w ręce dwóch lin. Gdy nimi wywijasz, skręcają się w kształt helisy. W tym przypadku gazowy obłok i pył mgławicy tworzą takie sznurki", tłumaczy Morris. "Można to porównać do przegrody w środku czarnej dziury lub po prostu obracającego się hantla, do którego końców przymocowano linki".

Taki proces potrzebuje czasu, gdyż dysk okrąża czarną dziurę raz na 10 tysięcy lat. Receptą na mgławicę w kształcie DNA jest więc silne pole magnetyczne, obracające się ciało niebieskie i położona obok mgławicowa chmura materiału.

Morris oczekuje, że takich tworów jest wiele, gdyż większość wielkich galaktyk posiada czarne dziury, a niektóre są bogate w gaz. Trudno jednak dostrzec te ciekawe obiekty ze względu na ograniczenia współczesnej technologii.


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (1):

KOD DNA

...
~Anka 2006-06-15 12:20:36

Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę