Dodawanie komentarza

Do tematu: Surfaktanty w praktyce

Surfaktanty w praktyce

nauka.gildia.pl/r.n. | 2006-03-14 15:34:27

Surfaktanty (ang. Surface active agent) są związkami powierzchniowo czynnymi zdolnymi do obniżenia napięcia powierzchniowego, co umożliwia zwilżanie powierzchni ciała stałego przez ciecze, a także mieszanie się nierozpuszczalnych wzajemnie cieczy.

Tyle regułek, a czym tak naprawdę są surfaktanty? Czy można je znaleźć w naszym domu? Oczywiście. Wystarczy przejść się do kuchni bądź łazienki i wziąć do ręki pierwszy lepszy środek czyszczący. Trzymamy właśnie związek chemiczny, zwany surfaktantem w firmowym opakowaniu. Gdzie jeszcze? Popatrz na ściany. W farbach też znajdują się surfaktanty. Mają już inne znaczenie (zapewniają gładkość oraz ułatwiają stosowanie farb i past), ale to ciągle te same związki. A jeżeli wciąż nie jesteś przekonany o ich szczególnym miejscu w naszym codziennym życiu, to spójrz w lustro. Odetchnij kilka razy i uświadom sobie, że dzięki nim tak łatwo i płynnie się oddycha.

Fluorosurfaktanty są najbardziej skutecznymi i wydajnymi związkami powierzchniowo czynnymi dostępnymi na rynku. Potrafią znacznie obniżyć napięcie nawet przy użyciu bardzo małych stężeń. Fluorosurfaktanty są zbudowane ze szkieletu węglowego otoczonego atomami fluoru. Najlepsze związki mają długie, sztywne łańcuchy, których fluorowe główki są ściśle upakowane na powierzchni. Bardzo dobrze obrazuje to animacja zamieszczona na stronach 3M (Surfactants in Action).

Jednak te najlepsze, długołańcuchowe surfaktanty są także bardzo niebezpiecznymi związkami dla ludzi. Po pierwsze: rozpadają się na kancerogenny kwas perfluorooktanowy (PFOA), po drugie: długołańcuchowe surfaktanty łatwiej wnikają do organizmu człowieka. PFOA oraz długołańcuchowe surfaktany wiążą się z białkiem krwi i tym samym są bardzo trudne do usunięcia i mogą krążyć w krwiobiegu nawet kilka lat.

Jedną z zaproponowanych i testowanych metod zapewnienie bezpieczeństwa ludziom przebywającym w otoczeniu surfaktantów (czyli nam wszystkim) jest skrócenie łańcucha węglowego. Jednak testowane przez 3M krótkołańcuchowe związki powierzchniowo czynne wykazywały znaczne pogorszenie właściwości, co powodowało ich bezużyteczność w skali komercyjnej. Inna firma, Omnova Solutions, postanowiła naszpikować długi łańcuch węglowy krótkimi dwu-, jednoatomowymi szkieletkami węglowo-fluorowymi. Wstępne badania ukazały porównywalne, a nawet lepsze właściwości otrzymanych substancji w porównaniu do standardowych długołańcuchowych surfaktantów. Ale najważniejsze, że substancje te nie odkładają się w organizmach ryb oraz nie rozpadają się podczas obróbki ścieków na bardziej szkodliwe związki.

Do ataku na "problem fluorosurfaktantowy" przystąpili także naukowcy, którzy zapowiadają opatentowanie surfaktantu o krótkim łańcuchu węglowym stabilizowanym przez dodatkowe grupy węglowe. Czy badanie te zapoczątkują nową rozdział w chemii surfaktantów? Wkrótce się o tym przekonamy.


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (0):
Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę