Dodawanie komentarza

Do tematu: 2 miliardy stopni

2 miliardy stopni

nauka.gildia.pl/r.w. | 2006-03-10 11:12:12

Naukowcom pracującym przy projekcie "machina Z" w Sandia National Laboratories udało się uzyskać najwyższą, zanotowaną dotychczas temperaturę na powierzchni Ziemi - 2 miliardy stopni Celsjusza. Dla porównania temparatura we wnętrzu Słońca wynosi około 15 milionów stopni Celsjusza.

Najdziwniejsze, a może najśmieszniejsze jest to, że sami "szczęśliwi odkrywcy" nie potrafią powiedzieć jak do tego doszło. Tak szokujące pomiary były sprawdzane kilkakrotnie, bo nawet w procesie eksplozji termonuklearnej można osiągnąć temperatury rzędu "jedynie" setek milionów stopni. W czasie eksperymentów z procesem nuklearnej fuzji osiągano tu temperatury około 500 milionów stopni Celsjusza.

Jak do tego doszło?

Machina Z jest w istocie największym na świecie generatorem promieni X i została zaprojektowana z myślą o badaniu materiałów w ekstremalnych ciśnieniach i temperaturach. Prąd o natężeniu 20 milionów amperów jest przepuszczany przez szeregowy układ pionowych, wolframowych przewodów. W wyniku działania wysokiej temperatury wolfram "rozpuszcza się". Powstaje chmura naładowanych cząsteczek supergorącego gazu, czyli plazma.

Mocne pole magnetyczne "stłacza" powstałą plazmę do kanału grubości ołówka. W wyniku tego uwalniana jest energia w postaci promieni X. Cały proces zachodzi zazwyczaj w temperaturze kilku milionów stopni Celsjusza.

Choć nikt nie ma pojęcia w jaki sposób urządzenie osiągnęło takie parametry pracy, naukowcy już zastanawiają się nad zastąpieniem obecnych przewodów znacznie grubszymi metalowymi przewodami, aby uzyskać jeszcze wyższe (!) temperatury.

Jednak najważniejszy jest tu efekt zaobserwowanego zjawiska. Tak duża energia w postaci ciepła została wydzielona już pod koniec procesu, w momencie, gdy maszyna Z powinna się już stopniowo wychładzać i tracić energię. Niespodziewanie okazało się, że uzyskana tak niespodziewanie olbrzymia dawka energii była dużo dużo większa niż energia użyta do zapoczątkowania całego procesu!

Mamy tu do czynienia prawdopodobnie z zaangażowaniem jakiegoś tajemniczego źródła energii, które spowodowało nagłe doprowadzenie stygnącej plazmy do tak wysokiej temperatury. Czyżby kolejne odkrycie w dziedzinie energetyki?


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (5):

Wiem

...
~Fzyk 2006-04-18 08:45:53


Chuck cool

...
~kostal 2006-03-13 14:38:32


to już niedaleko

...
~zx 2006-03-12 10:28:15


Coraz bliżej do Utopii...? [1]

...
~n.1 2006-03-11 01:34:27

Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę