Dodawanie komentarza

Do tematu: Zobacz Merkurego

Zobacz Merkurego

NASA/r.n. | 2006-02-26 05:43:35

Wyjdź na świeże powietrze podczas zachodzącego Słońca i spójrz na zachód ponad blask największej zachodzącej gwiazdy. Gdy niebo zacznie się stawać coraz bardziej czarne, ujrzysz świetlistą planetę. To Merkury, pierwsza planeta od Słońca.

"To dopiero drugi raz w moim życiu, gdy widzę Merkurego", mówi obserwator nieba Jeffrey Beall, który wykonał prezentowane w tym artykule zdjęcie ze swojego balkonu w Denver w stanie Kolorado.

Merkury należy do planet, które bardzo trudno dostrzec. Planeta ta przez większość czasu przysłaniana jest przez promieniowanie słoneczne. Od dzisiaj do 1 marca jest jednak widoczna gołym okiem.

28 lutego Merkury będzie widoczny blisko Księżyca (mapa nieba).

W 1974 roku pionierska sonda NASA Mariner 10 przeleciała przy Merkurym. Kamery zarejetrowały świat złożony z kraterów. Do dzisiejszego dnia planeta ta nie została dokładnie zbadana. Dostarczone zdjęcia dotyczą jedynie 45% powierzchni Merkurego. Pozostała część jest nieznana.

Astronomowie używający do badań fal radiowych znaleźli w kraterach Merkurego bardzo jasne punkty. Do dzisiejszego dnia nikt nie wie czym one są, a jedną z wersji jest zalegający tam lód. Zamrożona woda charakteryzuje się bowiem bardzo dobrym odbiciem fal radiowych, co może wyjaśniać zagadkę.

Słońce rozgrzewa planetę do temperatury 400 *C. Wystarczająco dużo, żeby wszystko co zamrożone się stopiło. W głębokich kraterach, gdzie nie dochodzi światło - jak twierdzą naukowcy - temperatura spada do minus 212* C. Tam też może znajdować się lód, przyniesiony przez spadające komety bądź meteoryty.


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (3):

Merkury jest nagi

...
~Rotten 2006-03-06 03:01:25


błędy [1]

...
~anonim 2006-02-27 12:39:48

Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę