Dodawanie komentarza

Do tematu: Mózg pod pełną kontrolą

Mózg pod pełną kontrolą

sutherlandsurvey.com/r.n. | 2006-02-23 10:51:07

Wiele mówi się na temat sposobów skanowania mózgu i wywierania na niego wpływu. Jedną z nich jest unowocześniania obecnie technika przezczaszkowej stymulacji magnetycznej (TSM, Transcranial Magnetic Stimulation).

Technika TSM znana jest już właściwie od 1910 roku, kiedy to Silvanus Thompson dokonywał pierwszych prób oddziaływania polem magnetycznym na mózg. Pierwsze wzmianki o zastosowaniu stymulacji tego typu w medycynie datowane są na rok 1985, gdy Anthony Barker z Uniwersytetu Sheffielda stworzył pierwsze urządzenie do stymulacji magnetycznej. Badacz ten stosował tą technikę w celach badawczych, jej lecznicze zastosowania pojawiły się dopiero później.

Zastosowanie obecnej techniki stymulacji TSM pozwala na czasowe wyłączenie określonych części mózgu poddanych określonemu promieniowaniu magnetycznemu.

Znane od przeszło dwudziestu lat techniki skanowania fmRI i PET umożliwiają dokładne określenie miejsc mózgu, które zostały zaktywizowane pod wpływem stymulacji zewnętrznej (począwszy od smaków na skojarzeniach marek produktów kończąc).

Badanie zmieniających aktywność części mózgu w reakcji na bodziec jest bardzo interesujące, ale czy aby na pewno jest właściwe?
Okazuje się, że takie wątpliwości są jak najbardziej na miejscu. Procesy zachodzące w mózgu są bowiem o wiele bardziej skomplikowane. Bardziej efektowna reakcja części naszego "komputera" na dany czynnik niekoniecznie musi nieść oczekiwane rezultaty (bodziec - reakcja - skutek). Do większej pewności badawczej potrzebny był więc dodatkowy element układanki - eksperyment z możliwością bezpośredniego wpływu.

Obecny rozwój technologii pozwolił stanąć wyżej na szczeblu ewolucji nauk psychologicznych. Stworzone przez naukowców urządzenie do stymulacji TMS pozwala na... częściową blokadę mózgu na bodźce zewnętrzne.

Pole magnetyczne używane w nowym urządzeniu emitowane jest na bardzo małych częstotliwosciach (mniejszych niz 1Hz). Okazuje się, że przy małych jego częstotliwościach części mózgu będące pod działaniem pola wyłączają się, natomiast zwiększanie częstotliwości stymuluje je do pracy. Tak więc wykorzystując zaawansowaną technologię możemy "wyłączyć" odpowiednie części mózgu upewniając się, że nie mają one wpływu na reakcję człowieka na dany bodziec. To pozwoli naukowcom na dokładniejsze sprecyzowanie odpowiedzialności i funkcji poszczególnych partii naszego centralnego biologicznego komputera.

Tuning mózgu

Zastosowanie nowoczesnej techniki u ludzi to rewolucja jeśli chodzi o nowoczesną psychologię. Wizja ograniczania strachu, bólu, przykrych wspomień czy nawet wymazywania określonych wspomnień z naszego mózgu zbliża się wielkimi krokami. Tak jak każda zaawansowana technologia niesie ona za sobą wiele zagrożeń.

Obecnie nad techniką kontroli mózgu dzięki wykorzystaniu TMS na odległość pracuje amerykańskie wojsko. Kontrola emocji, wywoływanie sztucznych wizji, ograniczanie bądź pobudzanie złości to normalność przyszłego pola walki. Walki, do której dojdzie w środkach masowego przekazu...

Czy tak będzie wyglądała przyszłość? Czy jesteśmy w 100% pewni, że już nie stosuje się wymienionych wyżej technik?

Jednego możemy być pewni - jeśli już odkryjemy tą tajemnice, nikomu z nas "nie będzie chciało się jej zgłębić...


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (1):

TUNING MÓZGU

...
~dr.Michaela Pakszys 2009-02-03 23:28:29

Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę