Dodawanie komentarza

Do tematu: Ryzyko mile widziane?

Ryzyko mile widziane?

TVP/r.s. | 2006-02-19 03:02:43

Ryzykanci i miłośnicy używek rzadziej zapadają na chorobę Parkinsona - informują brytyjscy naukowcy. Schorzenie dotyka głównie osób, które unikają przyjemności oraz są niezbyt towarzyskie, mało elastyczne i bierne.

Naukowcy z University of London porównali 106 pacjentów z potwierdzoną chorobą Parkinsona oraz 106 zdrowych osób w tym samym wieku i tej samej płci. Obie grupy wypełniły kwestionariusz badający cechy charakteru oraz zachowania.

Badanych pytano również o palenie papierosów, picie kawy i alkoholu - wcześniejsze prace wskazywały, że wyższe spożycie kofeiny i nikotyny może chronić przed chorobą Parkinsona.

W porównaniu z osobami zdrowymi, u pacjentów z chorobą Parkinsona rzadsze były ryzykowne zachowania i poszukiwanie sensacji. Chorzy częściej cierpieli z powodu depresji i lęku, natomiast rzadziej palili i pili kawę czy alkohol.

Wyniki badań potwierdzają powiązanie między niskim poziomem ryzykownych zachowań („osobowością parkinsonowską”) i przypuszczalnym ochronnym efektem palenia papierosów oraz picia kawy.

Ankieta potwierdza, że pacjenci z chorobą Parkinsona mają skłonność do odrzucania zachowań hedonistycznych, są skrupulatni, niezbyt towarzyscy, mało elastyczni, stosunkowo bierni i niechętni podejmowaniu ryzyka.


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (0):
Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę