Dodawanie komentarza

Do tematu: Węch stereo u szczurów

Węch stereo u szczurów

nauka.gildia.pl/r.w. | 2006-02-06 05:45:13

Szczury potrafią określić, z której strony zapach dociera do ich nozdrzy. Używają do tego metody podobnej do przetwarzania dźwięków, twierdzą naukowcy. Hinduscy specjaliści odkryli, że 90% neuronów w części mózgu gryzoni, zwanej opuszką węchową, reaguje inaczej na zapachy dochodzące z lewej i prawej strony.

Szczurowi wystarczy powąchać jeden lub dwa razy, by celnie zlokalizować źródło zapachu, donosi grupa naukowa z Uniwersytetu Rolniczego w Bangalore w Indiach. Należący do zespołu Upinder Bhalla twierdzi, że można przeprowadzić dokładniejsze testy przy użyciu specjalistycznych sond mózgowych i nosowych.

Dla szczura "każdy wdech nosem jest pełną fotografią zapachową otoczenia, włącznie z identyfikacją rodzaju i lokacji woni", oznajmili naukowcy. Przeprowadzili oni badanie, polegające na tym, że do gryzonia umieszczonego w klatce wysyłali zapachy z lewej i prawej jego strony. Szczur miał w odpowiedzi wsadzić pyszczek w otwór po odpowiedniej stronie klatki i polizać końcówkę znajdującego się tam dopływu wody. Jeśli odgadł kierunek prawidłowo, był nagradzany wodą.

Wytrenowane szczury są w stanie trafnie oceniać lokację źródła zapachu w 90% przypadków i to w czasie zaledwie 50 milisekund, czyli jednego powąchania. Chirurgiczne zamknięcie lewego lub prawego nozdrza gryzonia obniża skuteczność do 60%, czyli wyniku nieznacznie lepszego niż w pełni losowy.

Bhalla i jego koledzy wybrali trzy zapachy, przypominające banany, wodę różaną i eukaliptus. Te wonie unosiły się w całym laboratorium, więc koniecznie należało użyć przyjemnych, wyjaśnia.

Naukowcy oceniają, że zmysł stereo węchu u szczurów jest zaletą ewolucyjną: pozwala szybciej i precyzyjniej znajdować pożywienie oraz wyczuwać drapieżników.


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (0):
Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę