Dodawanie komentarza

Do tematu: SuitSat - rosyjski satelita

SuitSat - rosyjski satelita

NASA/r.n. | 2006-01-26 13:54:58

To z pewnością najstraszniejszy sztuczny satelita, jakiego kiedykolwiek wymyślił człowiek. 3 lutego zacznie orbitować wokół naszej planety. Astronauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wpadli bowiem na pomysł, by satelitą uczynić zużyty skafander kosmiczny.

Skafander otrzymał nawet nazwę - SuitSat.

"SuitSat to rosyjska burza mózgów", wyjaśnia Frank Bauer z Goddard Space Flight Center należącego do NASA.
"U kilku Rosjan na stacji ISS, pod przewodnictwem Sergeya Samburova, pojawił się niezwykły pomysł przerobienia zużytych skafandrów kosmicznych na satelity", dodaje.

"Wyposażyliśmy rosyjski skafander kosmiczny Orlon w trzy baterie, nadajnik radiowy, sensory mierzące temperaturę i odpowiednie zasilanie", mówi Bauer.
"Podczas przebywania na orbicie, skafander SuitSat będzie przekazywał dane na naszą planetę", dodaje.

W kombinezonie zostanie wyłączony system podtrzymywania życia i kontroli temperatury, ponieważ nikomu nie będzie raczej potrzebny. Pozwoli to oszczędzić wiele energii. Gorzej jak zamarzną lub przegrzeją się baterie...

SuitSat będzie nadawał na kanale niekodowanym na naszą planetę na częstotliwości 145,990 MHz FM. Możliwy będzie więc nasłuch "szpanerskiego" satelity przez zwykłe radio z zakresem częstotliwości obejmującym pasmo 145,990 MHz.

Jak odnaleźć satelitę?

Satelita znajdzie się na orbicie okołoziemskiej 3 lutego. Żeby dowiedzieć się kiedy skafander będzie przelatywał nad nami, należy wejść na stronę: JPass NASA i wprowadzić nasze położenie. Obserwatorom w Stanach Zjednoczonych SuitSat przeleci nad głowami w ciągu doby dwa razy.

"Skieruj swoją antenę w stronę nieba na 5-10 minut podczas przelotu satelity", doradza Bauer.

SuitSat transmitować będzie sygnał co 30 sekund.
Komunikat, który nada będzie następujący:
"This is SuitSat-1, RS0RS,", po czym zacznie się transmisja poprzedzona powitaniami w 4 językach. W transmisji nadany specjalny kod, którego rozszyfrowanie zostanie nagrodzone przez NASA. Następnie podane zostaną dane temperaturowe, poziom baterii i długość misji.
W SuitSat zamontowano syntezator ludzkiej mowy. Na końcu transmisji zostanie przesłany tajemniczy obraz. Czego? "Nie powiemy", śmieje się Bauer. "Bardzo dziwny obraz", dodaje.

Więcej:
/SuitSat


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (5):

pomysł

...
~rats 2006-11-27 19:50:43


Dlaczego piszecie nazwiska ros

...
~aleksy 2006-02-09 23:00:40


Kłamstwo ...

...
~..:Izabela:.. 2006-02-09 10:42:39


POMOCY NIE UMIEM PROSZE!!! [1]

...
~szop 2006-02-04 11:34:23

Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę