Dodawanie komentarza

Do tematu: Kiedy kobieta pachnie najlepiej?

Kiedy kobieta pachnie najlepiej?

LiveScience/r.n. | 2006-01-21 11:58:52

Kobieta uwodzi mężczyzn najbardziej atrakcyjnym zapachem tylko w określonych dniach miesiąca - sugerują najnowsze badania naukowe nad zapachem kobiet.

"Jesteśmy zainteresowani momentem, gdy zmienia się zapach dołu pachowego kobiety", mówi autor badania, Jan Havlieek z Departamentu Antropologii Uniwersytetu Charles w Pradze.
"Żeby to przetestować, zaproponowaliśmy grupie kobiet noszenie specjalnych bawełnianych podpasek pod pachami przez okres 24 godzin", dodaje Havlieek.

Kobietom zakazano perfumowania, używania dezodorantów, jedzenia ostrych i pachnących mocno potraw, palenia, picia alkoholu i używania tabletek hormonalnych.

Zapach gromadzony był w trzech fazach: na początku fazy menstruacyjnej, w fazie folikularnej i fazie lutealnej.

"Podpaski z zapachami zostały przedstawione grupie 42 mężczyzn, która skategoryzowała je pod kątem atrakcyjności i intensywności" - mówi Havlieek.

Najbardziej atrakcyjny zapach, wg mężczyzn, reprezentowały podpaski z okresu pomiędzy pierwszym dniem menstruacji a owulacją.

Cykl w wielkim skrócie

W typowym 28-dniowym cyklu menstruacyjnym dochodzi do wielu psychologicznych zmian, które są kontrolowane przez system hormonalny kobiety.

Pełny cykl dzieli się na cztery części i zaczyna w pierwszym dniu menstruacji, który związany jest z miesiączką. W fazie folikularnej, gameta żeńska przygotowywuje się do owulacji. Dojrzała komórka jajowa opuszcza pęcherzyk około 12-tego dnia rozpoczynając proces owulacji. Cykl kończy się etapem pełnej płodności.

Kiedy?

Havlieek z zespołem odkryli, że dla większości mężczyzn najbardziej atrakcyjnym zapachem, a zarazem mniej intensywnym jest ten, który związany jest z fazą folikularną. Mówiąc inaczej, zapachy o największej intensywności, które wiążą się z mniejszą atrakcyjnością kobiet, wydzielane są w fazie krwawienia menstruacyjnego.

"Tradycyjnie uznaje się, że owulacja kobiet jest stała i w czasie cyklu nie wywołuje zmian w atrakcyjności", mówi Havlieek.

Więcej na temat przeprowadzonych badań możecie Państwo przeczytać w wydawnictwie Ethology.

Inne badania

Z innych dwóch przeprowadzonych badań różnych grup naukowców, wynikają podobne konluzje. W tamtych jednak badaniach używano koszulek, dlatego też trudno było mówić o dokładnym pochodzeniu zapachów.

Na zapachach się jednak nie kończy. Okazuje się, że w tradycyjnym 28-dniowym okresie zmienia się także twarz kobiety.

Zespół Havlieeka dostrzegł to analizując zdjęcia kobiet w poszczególnych etapach fazy folikularnej. Gdy jajeczko jest gotowe do owulacji, kobiety wydają się bardziej atrakcyjne.

Obecnie naukowcy próbują zbadać substancje chemiczne odpowiedzialne za wzrost atrakcyjności kobiet podczas całego cyklu menstruacyjnego.


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (3):

kiedy kpbieta pachnie najlepie

...
~janek3@vp.pl 2006-03-29 05:22:58


Kiedy pachnie najlepiej?

...
~Mydełko fa 2006-03-10 03:04:04


Nic

...
~lik 2006-01-29 15:07:46

Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę