Dodawanie komentarza

Do tematu: Sekundę dłużej

Sekundę dłużej

TVP, r.k./r.k. | 2005-12-30 03:33:18

Ostatnia minuta tegorocznej nocy sylwestrowej będzie liczyła 61 sekund, a więc będzie o sekundę dłuższa niż zwykle. Dokładnie o północy w Nowy Rok do zegarów atomowych na całym świecie zostanie dodana tzw. sekunda przestępna.

Rok 2006 spóźni się zatem o sekundę. Naukowcy zdecydowali, że czas atomowy, czyli czas UTC (Universal Coordinated Time), należy w tym roku skorygować o tzw. sekundę przestępną. Jest ona dodawana do czasu atomowego wtedy, gdy rozbieżność między nim, a czasem astronomicznym staje się zbyt duża i osiąga wartość 0,8 sekundy.

Jak tłumaczą naukowcy, konieczność wprowadzania takiej korekty jest spowodowana coraz wolniejszymi obrotami Ziemi.

Czas na Ziemi musi być ściśle dostosowany do ruchu obrotowego planety, dlatego - zgodnie z międzynarodowym porozumieniem o synchronizacji czasu z 1972 roku - co kilka lat do światowego czasu oficjalnie dodaje się jedną sekundę po to, by nie wydłużać każdej doby o ułamek sekundy.

Czas UTC jest podstawowym i obowiązującym wzorcem czasu dla całego świata. Zastąpił on czas astronomiczny GMT (Greenwich). Macierzysty zegar cezowy czasu UTC znajduje się w Narodowym Instytucie Czasu Standardowego w USA.

Decyzję o dodaniu sekundy przestępnej podejmuje, na mocy umowy międzynarodowej, specjalny urząd: International Earth Rotation and Reference Systems Service. Dodatkową sekundę dodaje się 31 grudnia albo 30 czerwca.

Jak znaleźć dodatkową sekundę?

Odpowiedź na to pytanie dają twórcy witryny www.leapsecond.com

Zapraszamy!


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (0):
Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę