Dodawanie komentarza

Do tematu: Fałszerstwo zamiast badań

Fałszerstwo zamiast badań

BBC Polska/r.r. | 2005-12-23 03:13:23

Południowo-koreański naukowiec Hwang Woo-Suk sfałszował wyniki badań nad komórkami macierzystymi.

Do takiego wniosku doszła komisja złożona z naukowców Narodowego Uniwersytetu w Seulu. Po ogłoszeniu rezultatów dochodzenia komisji Hwang Woo-Suk zrzekł się stanowiska profesora na uniwersytecie.

"Skompromitowany naukowiec z ponurą miną wygłosił kika słów do dziennikarzy zgromadzonych przed jego laboratorium. Przeprosił naród za zawód jaki sprawił" - donosi korespondent BBC Charles Scanlon.

"Hwang dodał jednak, że naprawdę opracował technologię klonowania komórek macierzystych. Jego koledzy doszli jednak wcześniej do wniosku, że sfabrykował większość danych naukowych, które w maju zamieścił w artykule okrzykniętym jako przełomowy" - mówi Scanlon.

Rząd Południowej Korei, który z entuzjazmem finansował badania Hwang Woo-Suk, teraz rozważa ograniczenie funduszy na prace nad klonowaniem.

W opublikowanym w maju przez amerykański "Science" artykule naukowiec twierdził, że uzyskał 11 serii komórek macierzystych odpowiadających genetycznie indywidualnym pacjentom.

Zdaniem komisji Hwang Woo-Suk prawdopodobnie uzyskał tylko dwie serie komórek. Naukowcy mają wątpliwości czy rzeczywiście powstały one w wyniku klonowania.

Komisja zamierza także sprawdzić czy biegający po laboratorium szczeniak harta afgańskiego to naprawdę pierwszy sklonowany pies, jak twierdził doktor Hwang.

Od 2002 roku rząd wparł jego prace dotacjami w wysokości 40 milionów dolarów.


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (0):
Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę