Dodawanie komentarza

Do tematu: Energia z gorących skał

Energia z gorących skał

Australian National University, fot. ANU/red.nacz. | 2005-11-19 13:01:52

Czy można wytwarzać elektryczność przy wykorzystaniu rozgrzanych skał, znajdujących się głęboko pod czerwonymi australijskimi piaskami? Australijczycy twierdzą, że tak!

Rosnące ceny energii na światowych rynkach zmusiły Australijczyków do poszukiwania innych sposobów taniego pozyskiwania energii.

Obecnie wiele australijskich firm widzi swoją przyszłość przy wykorzystaniu gorących skał rozgrzanych do temperatury prawie 300 stopni Celsjusza, które znajdują się pod ziemią.

Kombinacja siły natury, ze wsparciem rządowym i duchem pomysłowości, może pomóc Australii rozwiązać problem taniego pozyskiwania energii.

Firma Geodynamics Ltd. decyzję o otwarciu pierwszej elektrowni podejmie już za kilka tygodni. Budowa większej ilości elektrowni wiązałaby się natomiast z wieloma odwiertami na południowo-australijskich pustyniach.

"To najlepszy punkt na świecie, geologiczny wybryk" - twierdzi menadżer Geodynamics, Bertus de Graff.

Firma Geodynamics zakończyła już pierwsze, 4,5 kilometrowe odwierty w Habanero. Wyniki są bardzo obiecujące.

"Europejczycy jako pierwsi zaczęli wprowadzać pilotażowe projekty pozyskiwania energii geotermalnej, jednakże ich akademicki punkt widzenia i wolny stopień komercjalizacji, nie pozwoliły na ekonomiczne wykorzystywanie te nowoczesnej technologii" - dodaje.

Podczas gdy Stany Zjednoczone, Filipiny, Islandia, Nowa Zelandia i Japonia już przetwarzają energię geotermalną, systemy stosowane przez te kraje różnią się od tych, które mają być stosowane w Australii.

System gorącej suchej skały (HDR) jest jednym z najnowocześniejszych rozwiązań energetycznych, dotychczas znanych na naszej planecie - twierdzą analitycy. Dzięki wykorzystaniu HDR możemy pozyskać olbrzymią ilość energii w stosunkowo niskiej cenie - i to niezależnie od pory dnia i godziny.

Kluczem HDR są specyficzne, gorące granitowe skały, które znajdują się nie więcej niż 5 km pod ziemią. Ich temperatura wynosi przynajmniej 250 stopni Celsjusza. Na tą głębokość wtłacza się pod olbrzymim ciśnieniem wodę, która jest ogrzewana. Po ogrzaniu (system otwarty), woda pod ekstremalnym ciśnieniem trafia do turbin, które na bazie pary wodnej wytwarzają energię mechaniczną, a ta jest następnie przetwarzana na prąd elektryczny.

Jedna elektrownia może wytwarzać ponad 1000 Megawatów mocy, a już 1200 MW wystarczy, żeby zasilić Południową Australię.

Australijski rząd przeznaczył na rozwój tego projektu 500 milionów dolarów australijskich.

Zobacz specjalną stronę:
HotRock


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (0):




Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę