Dodawanie komentarza

Do tematu: Wulkany wykluczone

Wulkany wykluczone

NewScientist, fot. NASA/r.n. | 2005-11-04 05:03:29

Nowe obserwacje marsjańskiej atmosfery wykluczyły istnienie śladów dwutlenku siarki i tym samym wulkanów jako źródeł metanu - a to postawiło pod znakiem zapytania jego pochodzenie.

Metan ucieka z marsjańskiej atmosfery krótko po tym, jak nad horyzontem pojawia się Słońce. Odkrycie go w atmosferze tej przedziwnej planety dwa lata temu przez naukowców NASA, to nic innego jak dowód na to, że gdzieś musi powstawać. Dotychczas astronomowie stwierdzali, że jest on wywołany procesami geologicznymi zachodzącymi na Marsie (np. wuklanizm), jednakże w obliczu nowy odkryć, coraz więcej naukowców zastanawia się nad jego wytwarzaniem przez żywe istoty.

Żeby rozwiązać ten problem, Vladimir Krasnopolsky z Amerykańskiego Katolickiego Uniwersytetu w Waszyngtonie, zajmujący się planetarnym badaniem atmosfer, skierował w stronę Marsa podczerwony teleskop NASA, znajdujący się na Hawajach, w celu wykrycia ewentualnych oznak istnienia tam dwutlenku siarki.

Każdy z ziemskich aktywnych wulkanów wytwarza metan i tysiące razy więcej dwutlenku siarki, którego egzysentcja atmosferyczna jest o wiele dłuższa niż metanu - do dwóch lat. Odnalezienie SO2 na Marsie oznaczałoby, że twórcą metanu najprawdopodobniej są aktywne wulkany.

Dwutlenku siarki na Marsie, mimo bardzo dokładnych odczytów z teleskopu NASA, nie wykryto.

"Nie potrafię wytłumaczyć geologicznego źródła pochodzenia metanu" - stwierdził Krasnopolsky po przeprowadzonych przez niego badaniach atmosfery tej planety.

Jedną z logicznych hipotez, wyjaśniającą pochodzenie marsjańskiego metanu, jest opinia naukowca Jima Lyonsa z Uniwersytetu Kalifornia w Los Angeles. Przypuszcza on, że metan może powstawać w reakcjach rozgrzanej magmy ze skorupą Marsa pod powierzchnią tej planety.
Podobnego zdania jest Sushil Atreya z Uniwersytetu w Michigan (USA) który dodaje, że procesy te zachodzą ok. 10 kilometrów pod powierzchnią Marsa.


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (0):
Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę