Dodawanie komentarza

Do tematu: Giganty mog± się rozwijać przy czarnych dziurach

Giganty mog± się rozwijać przy czarnych dziurach

NewScientist, fot. NASA-CXC-M Weiss/r.n. | 2005-10-13 15:20:22

Z najnowszych badań astronomicznych wynika, że olbrzymie gwiazdy mog± sie rozwijać niedaleko potężnych czarnych dziur - chociażby wokół tej jednej, znajduj±cej się w Drodze Mlecznej.

Olbrzymie gwiazdy, o 50 razy większe od Słońca, mog± istnieć wokół potężnej czarnej dziury znajduj±cej się w naszej galaktyce. Astronomowie nie potrafi± na razie wytłumaczyć, dlaczego tam występuj±.

"Sposób, w jaki czarna dziura oddziaływuje z otoczeniem danej galaktyki, jest na razie wielk± niewiadom±" - mówi Tod Lauer, astronom z Narodowego Optycznego Obserwatorium Astronomicznego w Tuscon (Arizona - USA), który to jest zaangażowany w badania niebieskich gwiazd wokół czarnej dziury w galaktyce Andromedy.

"Z dotychczasowych informacji wynikało, że gwiazdy nie mog± sie formować wokół czarnych dziur - gaz się kondensuje, za¶ po pewnym czasie zostaje zjedzony przez czarn± dziurę lub rozproszony" - wyja¶nia Lauer. Skoro natomiast gwiazdy mog± się tam formować, będzie trzeba na nowo zapisać prawa fizyki dotycz±ce całej aktywno¶ci galaktycznej.

Jedn± z odpowiedzi na fakt formowania się gwiazd wokół potężnych czarnych dziur, jest wzajemna odległo¶ć - ok. 32 lat ¶wietlnych od miejsca, gdzie w czarnej dziurze występuje najwyższa grawitacja. W takim wypadku, gwiazda zostaje "pożarta" w ci±gu ok. 0,3 lata ¶wietlnego.

Alternatywnym scenariuszem jest antygrawitacja (sic!) mog±ca występować wokół czarnej dziury. To może otrzymywać gwiazdę relatywnie długo w tym samym zakresie przestrzennym. Każda chwilowe zagęszczenie dysku gazu, który zazwyczaj występuje wokół czarnej dziury, może spowodować powstanie nowej gwiazdy. Masa gazu w dysku okołodziurowym, ma powyżej 10 tysięcy mas słonecznych.

Drugi scenariusz jest najbardziej prawdopodobny. W obserwatorium Chandra X-ray Observatory analizowano supermasywn± czarn± dziurę Sgr A*, znajduj±c± się w naszej galaktyce. Astronomowie twierdz±, że wersja ta jest najbardziej prawdopodobna.


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (1):

jm

...
~JM 2005-10-14 00:59:53





Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę