Dodawanie komentarza

Do tematu: Ruchome piaski - jak się wydostać?

Ruchome piaski - jak się wydostać?

nauka.gildia.pl/r.n. | 2005-10-04 12:57:04

Wpadnięcie w grząskie piaski nie jest aż tak złe, jak pokazują to niektóre filmy. Zamiast wchłonięcia na samo dno, ofiary mogą wypłynąć, będąc zanurzonemu po pas - dowodzą najnowsze badania.

Gdy ryzyko zniknięcia najwyraźniej przestało istnieć, ucieczka z breji nadal jest ciężkim orzechem do zgryzienia: aby uwolnić jedną nogę, trzeba siły do podniesienia małego samochodu. Jednakże istnieją pewne sztuczki...

Jak to działa?

Grząski piasek jest mieszaniną zwykłego piasku, błota i słonej wody. Zamieszana, mikstura zmienia się z rzadkiej warstwy piasku na wodzie w gęstą, ciekłą zupę. Wszelki ruch tylko pogarsza sytuację.

"Im większy stres, tym bardziej ciekły jest grząski piasek - ruch uwięzionego ciała powoduje głębokie zapadanie", napisał Daniel Bonn, kierownik badań z Uniwersytetu w Amsterdamie.

Po tym, gdy mieszanka się "stopi", grząski piasek rozdziela się na dwie części: bogatą w wodę i piasek. Osad z mokrego piachu staje się tak gęsto upakowany, że trudniej go przesunąć niż zimną melasę. W chwili, kiedy ugrzęźnie stopa ofiary, sytuacja jest dramatyczna.

"Gdy wpadasz do piasków, rzadka warstwa się zapada. Wtedy mamy gęsto upakowany piasek na dnie i wodę nad nim. Trudnością jest dostawanie się wody na sam dół, do tego gęstego piasku, nie można wtedy wyciągnąć stopy", mówi Bonn.

Jak się uratować?

Ekipa badawcza znalazła na to sposób. Grunt to zachować spokój. Jeśli nie dasz się stresowi, możesz wypłynąć bezpiecznie.

Naukowcy zasymulowali dziurę z grząskim piaskiem w laboratorium. Położyli aluminiową piłkę na jej szczycie, o gęstości większej niż pułapki. Nie zatonęła, dopóki badacze nie zaczęli wstrząsów, symulując ruch, zmieniając miksturę wody i piasku w bardziej ciekłą. Po tym piłka poszła prosto na dno.

Jednakże, gdy użyli kuli o gęstości równej ludzkiemu ciału, czyli mniejszej niż grząskiego piasku, zorientowali się, że zatopienie jej jest niemożliwe. Niezależnie od tego, jak mocne były wstrząsy.

Średnio ludzkie ciało waży 62 funty na stopę sześcienną, a grząskie piaski poniżej 125.

Rada: stój spokojnie i w końcu wypłyniesz. Rozciągnij plecy, by zwiększyć powierzchnię i czekaj aż nogi się uwolnią. Bonn sugeruje też, by ruszać nogami wokół osi, w celu zmącenia wody. To pomaga wypłynąć.

"Musisz wprowadzić wodę do piasku. Najprostszą drogą do tego jest danie jej przeciec wzdłuż nogi, przez kołowe ruchy".


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (1):

Ruchome piaski

...
~Pawalek 2005-12-20 09:42:11

Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę