Dodawanie komentarza

Do tematu: Wytrzymać promieniowanie w pasach Van Allena

Wytrzymać promieniowanie w pasach Van Allena

Nature, graf.ESA/r.n. | 2005-09-08 17:36:28

Przełom w badaniach kosmicznych dokonany przez brytyjskich, amerykańskich i francuskich naukowców, pomoże chronić astronautów, statki kosmiczne i satelity, przed działaniem zwiększonego promieniowania w kosmosie.

Zespół naukowców opublikował swój raport w tym tygodniu w magazynie Nature. W publikacji czytamy m.in. jak uniknąć konfliktów związanych z przeciwstawnymi sobie teoriami dotyczącymi zachowania się wysokoenergetycznych cząstek w pasach Van Allena - przestrzeni kosmicznej oddalonej od Ziemi o 19 tysięcy kilometrów (na obrazku).

Dyrektor badań, dr Richard Horne z British Antarctic Survey (BAS) powiedział:
"Wiatry słoneczne mogą zwiększać promieniowanie w pasach Van Allena do poziomu, który może zaszkodzić statkowi kosmicznemu. Nowoczesne społeczeństwa stają się posiadaczami coraz większej ilości satelit, wykorzystywanych w biznesie, komunikacji i dla bezpieczeństwa. Powinno się więc znać środowisko, w którym przebywa satelita, żeby było można chronić nasze kosmiczne inwestycje."

"Przez dłuższy czas naukowcy próbowali wyjaśnić, dlaczego w pasach znajduje się w różnych jego punktach różna i zmienna ilość naładowanych cząstek. Głównego przełomu dokonaliśmy w czasie obserwacji dwóch oddzielnych sztormów kosmicznych, do których doszło w październiku i listopadzie 2003 roku. Podczas sztormów, jedna z części pasa Van Allena została pozbawiona elektronów i zepchnięta w kierunku naszej planety, w region, który rzekomo jest bezpieczny dla satelit." - piszą naukowcy.

Naukowcy sądzą, że znaleźli sposób na obniżenie ryzyka zniszczenia satelity. Przy pomocy specjalistycznych urządzeń i satelit krążących nad Antarktydą, dokonywali pomiarów promieniowania. Okazało się, że emisja fal radiowych o bardzo niskiej częstotliwości przez satelity, pobudzała cząstki w pasach Van Allena, które zostały zbliżone do naszej planety w skutek wiatru słonecznego.

"Nowe informacje pomogą operatorom statków kosmicznych i satelit meteorologicznych w odpowiednim doborze czasu dokonywania pomiarów i kontaktów z Ziemią."


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (7):

KONIEC ŚWIATA NIE BEDZIE [6]

...
~digicho 2005-09-12 08:15:17

Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę