Dodawanie komentarza

Do tematu: Dziecko naprawi Ci mózg

Dziecko naprawi Ci mózg

NewScientist (20.08.2005,p8)/r.n. | 2005-08-20 12:13:11

Powszechnie wiadomo, że dzieci otrzymują mózgi od swoich rodziców (dokładniej: geny decydujące o rozwoju mózgu - mniej lub więcej). Obecnie przypuszcza się, że zależność ta przebiega także w drugim kierunku. Podczas ciąży płodowe komórki macierzyste mogą osiadać w mózgu samicy. Prawidłowość tą zaobserwowano u myszy. Jeśli badania labolatoryjne potwierdzą podobne zjawisko u ludzi, możemy liczyć na przełom w medycynie.

Początkowe wyniki badań sugerują, że celem istnienia płodowych komórek macierzystych jest naprawianie mózgu samicy. Jeśli w następnych etapach prac hipotezy się potwierdzą, możemy liczyć na nowe, bezpieczniejsze metody leczenia chociażby choroby Alzheimera.

Od pewnego czasu wiadomo, że podczas ciąży, mała liczba płodowych komórek macierzystych wędruje przez łożysko matki do układu krwionośnego. Fenomen ten nazywany jest mikrochimeryzmem. Komórki te dostają się do uszkodzonych tkanek takich jak skóra, wątroba czy śledziona. Ich zdolność adaptacyjna jest tak duża, że potrafią przetrwać bardzo długi czas po narodzinach dziecka, w oczekiwaniu na obiekt do naprawienia.

Natura wiedziała co robi

Zachowanie matki w dobrym zdrowiu decyduje o dalszym losie dziecka. Nikt dotychczas jednak nie przypuszczał, że podobne zjawisko może dotyczyć komórek mózgowych.

Dziecko na zdrowie

"Pierwsze wyniki badań wykazują, że płodowe komórki macierzyste przekraczają barierę krew-mózg" - mówi Diana Bianchi, światowy ekspert od mikrochimeryzmu z Tufts University School of Medicine w Bostonie (Massachusetts).

Grupa badaczy pod przewodnictwem Gavina Dawe z National University of Singapore i Xioao Zhi-Chenga z Institute of Molecular and Cell Biology (także Singapur) wykazała, że komórki te po dotarciu do mózgu myszy wzrastały przeobrażając się z zupełnie inne typy - tworzyły neurony (transmitujące sygnały mózgowe), astrocyty (pomagające neuronom) oraz oligodendrocyty (funckcje naprawcze, remielinizacja uszkodzonych włókien nerwowych).

"Mogą stać się większością z głównych komórek, które można znaleźć w mózgu" - stwierdza Dawe.

Do tej pory naukowcom nie udało się zbadać, czy nowe komórki funkcjonują prawidłowo.

Świecące miejsca

Dawe i Xiao połączyli normalny mózg myszy samicy z mózgiem samca (genetycznie modyfikowane), który zawierał fluroscencyjną proteinę uzyskaną z meduzy. Komórki samca świeciły się na zielono, podczas gdy mózg samicy nie.

Naukowcy ci dowiodli, że macierzyste komórki płodowe nie przemieszczają się losowo. Po dokonaniu zniszczeń mózgu samicy przez indukcję, w miejscach uszkodzeń pojawiły się przestrzenie, gdzie macierzyste komórki płodowe zgromadziły się w sześciokrotnie większym zagęszczeniu (w odniesieniu do innych miejsc mózgu). Można więc przypuszczać, że komórki te naprawiają mózg (Stem Cells, DOI:10.1634/stemcells.2004-0169).

Dawe nie potrafi na razie podać w jaki sposób komórki te odnajdują uszkodzone miejsca. Twierdzi jednak, że kierują się one tam na sygnał przypominający "SOS" wysyłany przez uszkodzone tkanki.

Mózg w zastrzyku?

Rozwój badań nad zachowaniem płodowych komórek macierzystych otwiera szerokie możliwości dla nowoczesnej medycyny. Naprawianie mózgu czy chociażby uszkodzonego serca za pomocą serii zastrzyków?
Dawe i Xiao twierdzą niestety, że na zastosowanie tejże techniki leczenia u ludzi trzeba poczekać około 20 lat.

Zobacz także (PDF):
Terapie naprawcze przyszłości


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (0):




Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę