Dodawanie komentarza

Do tematu: Komórki macierzyste przekształcone w kości i mięśnie

Komórki macierzyste przekształcone w kości i mięśnie

nauka.gildia.pl | 2005-06-25 04:41:50

Naukowcy wyodrębnili komórki macierzyste z ludzkiej skóry i sprawili, że stały się komórkami tłuszczowymi, mięśniowymi i kostnymi.

Komórki macierzyste mogą stać się dowolną tkanką. Zbieranie ich z embrionów jest bardzo kontrowersyjne, więc naukowcy poszukiwali innych sposobów, które byłyby wprawdzie mniej korzystne, ale i tak spełniałyby pewne potrzeby.

Nowe badanie, opisane w dzienniku "Komórki macierzyste i rozwój", jest jednym z pierwszych ukazujących umiejętność pojedynczej dorosłej komórki macierzystej do przekształcenia się w wiele typów tkanek.

"Te komórki powinny stać się cennym surowcem do naprawy tkanek, jak i organów," powiedział Anthony Atala, dyrektor Instytutu Medycyny Regeneracyjnej w Wake Forest i kierownik projektu.
"Ponieważ te komórki są brane ze skóry pacjenta, nie ma obaw, że zostaną odrzucone."

"Nasze badanie pokazuje, że można pobrać komórki macierzyste prostą biopsją i zmusić je do zamiany w trzy podstawowe tkanki," oznajmił Shay Soker, profesor chirurgii w Szkole Medycyny w Wake Forest. "Większość masy naszych ciał stanowi tłuszcz, mięśnie i kości."

Naukowcy mają nadzieję, że uda się wykorzystać zdolności komórek macierzystych do zastępowania zniszczonych komórek i tkanek w przypadkach m.in. uszkodzenia rdzenia kręgowego, cukrzycy, Alzheimera i oparzeń.

"W porównaniu ze szpikiem kostnym, biopsja skóry jest prosta, tak więc ma zalety dla klinicznego wykorzystania," mówi Soaker. "Można pobrać komórki z dowolnie małego kawałka ludzkiej skóry"

Naukowcy planują dalsze testy utworzonych tkanek, by sprawdzić, jak będą funkcjonować w dłuższym okresie czasu.


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (2):

Komórki macierzyste

...
~Andrzej 2005-11-18 06:45:53


jw

...
~kato adolf 2005-06-26 11:45:39

Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę