Dodawanie komentarza

Do tematu: Elektrownie wiatrowe nie szkodzą ptakom

Elektrownie wiatrowe nie szkodzą ptakom

BBC/r.o. | 2005-06-08 22:36:17

Migrujące ptaki wbrew ostatnim przekonaniom nie są dotknięte rozwojem elektrowni wiatrowych - dowodzą najnowsze badania naukowców.

Naukowcy odkryli, że ptaki albo omijają elektrownie wiatrowe przelatując obok lub wybierają drogą między turbinami, gdzie istnieje mniej niż 1% prawdopodobieństwa na kolizję z olbrzymimi strukturami. Wg nich (informują o tym w magazynie Biology Letters), wcześniejsze ustalenia dotyczące możliwości kolizji były przeszacowane.

Najnowsze badania są przeprowadzane na jednej z dwóch największych duńskich farm wiatrowych - Nysted na Morzu Bałtyckim, która składa się z 72 turbin, z których każda liczy sobie po 69 metrów wysokości. Farma działa od 2003 roku.

Naukowcy Mark Desholm i John Kahlert rozpoczęli badania nad zachowaniem ptaków w tym rejonie już w 1999 roku - przed wybudowaniem farmy wiatrowej. Mogli więc zbadać, jak będzie wpływało na życie ptaków pojawienie się na trasie ich przelotu nowych obiektów - analizowano kaczki i gęsi.

Specjalne obserwacje radarowe pozwoliły dokładnie prześledzić zachowanie kaczek i gęsi, które to każdego lata migrują w kierunku Arktyki aby na zimę masowo wrócić ze swoim potomstwem nad tereny północnych Niemiec i Holandii.

David Gibbons - szef stowarzyszenia zajmującego się ochroną ptaków (Royal Society for the Protection of Birds - RSPB) po zapoznaniu się z badaniami stwierdził, że ryzyko dla ptaków, które zostało w nich oszacowane jest znacznie mniejsze, niż możnaby przypuszczać.

Badania są kontynuowane.


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (1):

wiatr szkodźi innym w interesa

...
~DENEL NTW 20 2005-09-10 13:36:46

Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę