Dodawanie komentarza

Do tematu: Zamienić pył w tlen - MoonROx

Zamienić pył w tlen - MoonROx

ABC Online (Australian Broadcasting Corporation)/r.n. | 2005-06-05 15:43:04

Jeśli przydałoby Ci się trochę "zielonych" i dysponujesz odpowiednią wiedzą, twoją uwagę powinna wzbudzić najnowsza propozycja NASA, która zgodziła się zapłacić 250 tysięcy dolarów amerykańskich osobie bądź zespołowi, który pierwszy na świecie znajdzie skuteczną i wydajną metodę pozyskiwania tlenu z księżycowego pyłu.

"Technologie, których zadaniem byłoby pozyskiwanie tlenu będą niezbędne w przypadku przyszłych misji na Księżycu. Dotyczy to zarówno ludzi jak i robotów" - twierdzi astronauta dr Sam Durrance, dyrektor instytutu badawczego na Florydzie - Florida Space Research Institute.

Nagroda ufundowana przez NASA jest częścią programu NASA Centennial Challenges, którego celem jest pobudzenie rozwoju prywatnego przemysłu kosmicznego oraz badań różnych grup badawczych najtańszym sposobem, w celu pozyskania technologii i niezbędnych badań majacych umożliwić lepsze poznanie Księżyca jak i Marsa.

Jedną z ostatnich nagród była Ansari X Prize, w której 10 milionów dolarów wygrali w zeszłym roku twórcy SpaceShipOne (o czym pisaliśmy: Poleć w kosmos, Prywatnym statkiem w kosmos) za zbudowanie pierwszego na świecie prywatnego statku kosmicznego.

Najnowszy konkurs wymaga od zainteresowanych wytworzenia z księżycowego pyłu 5 kg tlenu w ciągu 8 godzin (oczywiście chodzi o symulację).

Do tej pory wynaleziono już wiele metod pozyskiwania tlenu z księżycowego pyłu. Żaden jednak z dotychczasowych pomysłów nie będzie brany pod uwagę w konkursie - NASA poszukuje bowiem najbardziej efektywnej metody.

Tlen stanowi około 45% wagi księżycowego pyłu znajdując się w nim w różnego typu związkach chemicznych.

Najnowszy konkurs nazwano Moon Regolith Oxygen - w skrócie - MoonROx. Wynalazcy mają czas do 1 czerwca 2008 roku - wtedy to zostanie ogłoszony możliwy zwycięzca.

Zobacz także:
Strzeż sie księżycowego pyłu


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (3):

Zamienić pył w tlen - MoonROx

...
~Rembik 2005-06-13 17:40:07


Zamienić pył w tlen - MoonROx

...
~Rembik 2005-06-13 17:37:56


pył ??

...
~radio 2005-06-05 23:58:42

Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę