Dodawanie komentarza

Do tematu: Norwegia nie będzie produkować leków?

Norwegia nie będzie produkować leków?

ScienceDaily/r.o. | 2005-06-01 16:57:48

Oslo, Norwegia - Norweski Instytut Zdrowia Publicznego oświadczył wczoraj, że z powodu konieczności ograniczenia kosztów jego funkcjonowania, zamyka się badania grupy naukowców nad szczepionkami przeciwko zapaleniu opon mózgowych, które miały być produkowane dla krajów afrykańskich.

Dyrektor instytutu Director Geir Stene-Larsen powiedział w wywiadzie dla Aftenposten, że dalsze badania nad szczepionką stają się coraz droższe i jeden kraj nie jest w stanie sam finansować tychże badań.

Grupa badaczy z Norweskigo Instytutu Zdrowia Publicznego zasłynęła na świecie w latach 70-tych ubiegłego stulecia, kiedy wyprodukowała szczepionkę na zapalenie opon mózgowych typu B. W tamtym okresie zapalenie opon mózgowych do czasu wynalezienia szczepionki zabiło blisko 500 Norwegów.

Późniejsza odmiana tejże szczepionki pozwoliła zwalczyć podobny problem w Nowej Zelandii.

"Jeśli dojdzie do nowej epidemii, będziemy mieli problem - zostaniemy zainfekowani" - twierdzi Einar Rosenqvist - jeden z badaczy.
"Jesteśmy małym krajem z małą liczbą ludności (5 mln). Nie jesteśmy więc zainteresowani finansowaniem dużych firm farmaceutycznych" - dodaje.

Rosenqvist podaje, że jednym z ostatnich sukcesów ich grupy badawczej jest stworzenie przez nią specjalnej szczepionki przeciwko zapaleniu opon mózgowych dla Afryki.

"Nie będzie jednak produkowana. Ludzie w Afryce nigdy nie znajdą jej na rynku, albowiem nie mają pieniędzy. Będą chorować" - stwierdza Rosenqvist.


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (0):
Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę