Dodawanie komentarza

Do tematu: Jak zniknęło jezioro?

Jak zniknęło jezioro?

Los Angeles Times/r.n. | 2005-05-29 09:44:16

Bolotnikovo, Rosja - od wielu pokoleń Białe Jezioro było miejscem wypoczynku miejscowej ludności. Łowiono tam ryby, w cieplejszych okresach pływano. Było na tyle głębokie, że nikt z tutejszych mieszkańców nie odważył się nigdy zanurkować dotykając jego dna. Pewnego dnia stało się jednak coś dziwnego - nagle zniknęło...

Fyodor Dobryakov mający 74 lata był pierwszym świadkiem, który to zauważył - lub raczej nie miał na co patrzeć. Wczesnym rankiem udał się w stronę jeziora żeby zobaczyć co dzieje się z rybami po zimowych roztopach. Był zaskoczony - po jeziorze nie było ani śladu - zostały tylko kawałki lodu, które nie uległy jeszcze rozpuszczeniu.

"Lód leżał w pustym jeziorze" - mówi dziennikarzom Dobryakov w jego małym domku położonym ok. 400 km na wschód od Moskwy niedaleko rzeki Oka.
"Usłyszałem hałas i kiedy spojrzałem w prawą stronę, zauważyłem głębię i uciekającą z niej wodę. Drzewa stojące na brzegu przewracały się do jeziora, także zassane" - dodaje świadek.

W ciągu kilku minut cała zawartość głębokiego na prawie 15 metrów i szerokiego na ćwierć mili jeziora zniknęła.

Dobryakov udał się szybko do wioski aby powiedzieć o zdarzeniu przyjacielowi:
"Powiedziałem mu: jezioro zniknęło, woda odeszła. Mój przyjaciel odpowiedział: kłamiesz. Odpowiedziałem: oczywiście, jestem kłamcą, jednak nie tym razem..."

Na miejscu zjawiły się telewizyjne stacje, które miały pomóc w rozwiązaniu zagadki tego dziwnego zdarzenia.

Okazało się, że na środku jeziora znajduje bowiem spory krater wypełniony błotem i porośnięty świeżą trawą.

Lokalne władze podają, że jedną z przyczyn zniknięcia jeziora mogłobyć otworzenie się podziemnych warstw gleby, co doprowadziło do wciągnięcia wody głęboko pod ziemię. Stąd mogła ona przepłynąć do rzeki Oka, która przepływa kilka kilometrów od nieistniejącego dziś jeziora.

Tajemniczy kanał?

Teoria kanału łączącego jezioro z rzeką może usprawiedliwiać częste pojawianie się niegdyś w jeziorze olbrzymich, 16 kilogramowych karpii.


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (12):

znikajace jezioro

...
~Gal anonim 2005-07-07 09:19:13


Naprawde ?:D

...
~Milano 2005-06-01 14:28:36


akurat! [5]

...
~mk 2005-05-31 14:20:53


zobaczcie to zdjęcie !! [3]

...
~s-kimo-s[at]epf.pl 2005-05-31 05:08:23

Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę