Dodawanie komentarza

Do tematu: Czerwony wygrywa

Czerwony wygrywa

Nature/r.n. | 2005-05-19 09:23:27

Wpatrywanie się w czerwony kolor nigdy nie będzie najlepszą strategią w rywalizacji sportowej, jednak ubranie założenie tak. Dowodzą tego najnowsze badania naukowców, którzy przeanalizowali przebieg czterech dyscyplin sportowych (boks, taekwondo, zapasy w stylu wolnym i w stylu klasycznym), rozegranych podczas Igrzysk Olimpijskich w Atenach w 2004 roku.

Zawodnicy, których zakfalifikowano do próby badawczej byli ubrani w czerwone i niebieskie koszulki. Ci, którzy posiadali koszulki czerwone wygrali 55% wszystkich zawodów. W boksie zaś czerwoni zawodnicy wygrywali w ponad 60% przypadkach - mówi Robert Barton z Uniwersytetu Durham w Wielkiej Brytani.

Powody tego nie są do końca znane. Czerwone barwy są jednak najczęściej kojarzone ze złością i agresją, stąd jasne czerwone koszulki mogą zniechęcać podświadomie przeciwnika do rywalizacji - sugeruje Hill, który opublikował dziś wyniki badań w czasopiśmie Nature.

W świecie przyrody czerwony kolor jest utożsamiany z wyższym poziomem testosteronu, sprawności fizycznej i agresji.

W przypadku ludzi, agresywny kolor czerwony jest często stosowany na różnego rodzaju odznaczeniach wojskowych i medalach - mówi Andrew Walton, psycholog sportowy z Coventry (Wielka Brytania).


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (1):

[+10]

...
~auser93@wp.pl 2005-07-10 04:16:34

Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę