Dodawanie komentarza

Do tematu: Teoria spiskowa

Teoria spiskowa

redaktor naczelny HOTNEWS.pl | 2005-08-25 17:42:15

Jedynym elementem kojarzącym się nam se słowem "spisek" jest zazwyczaj słowo "teoria". Praktyczny spisek nie istnieje. Na całym świecie nigdzie nie zawiera się tajnych porozumień dla wspólnego osiągnięcia jakiegoś celu (definicja ze słownika języka polskiego PWN - link), wszystko jest jawne i na dodatek upublicznione. Myśl zabroniona jaką jest "spisek" może istnieć tylko w teorii - najlepiej gdyby była nią "spiskowa teoria dziejów". Świat składa się z ludzi, którzy jeśli chodzi o wymianę informacji, są wzajemnie bardzo otwarci. Nikt w historii tego świata nigdy nie spiskował - każda wojna była wojną fairplay. Każdy wywiad każdego państwa na świecie zawsze kieruje się dobrymi zasadami współżycia społecznego, zaś podsłuchy, nasi tajni agenci na wysokich stanowiskach u naszego przeciwnika są tylko czystą teorią, grą przypadku wynikającą z losowości rzeczywistości. Tak zbudowany jest świat - czy tak wygląda Twój świat?

Brak argumentów - tak najczęściej kończy się dyskusja na jeden z wielu tematów dotyczących World Trade Center. Przesuwanie tematu rozmowy na grunt czysto polityczny - to jedne z najczęściej stosowanych drzwi awaryjnej ewakuacji.

"Spiskowa teoria dziejów" - tym stwierdzeniem można zabić poglądy prawie każdego. Generalizacja towarzysząca temu określeniu zabija każdą myśl odbiegającą chociaż trochę w bok od wersji oficjalnej. Skoro bowiem ktoś zauważył spisek, to przecież musi generalizować temat na całe dzieje ludzkości - bo jak inaczej? Spisek cykliczny, spisek jednorazowy nie istnieje. Gdyby istniał, musiałby być podklejony pod dziejowość i stanowić teorię.

Pobawmy się jednak przez chwilę naszą teorią biorąc w ręce fragment wersji oficjalnej dotyczącej ataków na World Trade Center.

Wiadome jest opinii publicznej, że samoloty porwane przez terrorystów uderzyły w wieże WTC. Zostały porwane w planowanej akcji, która była przygotowywana wcześniej przez kilka lat. W słowniku języka polskiego PWN czytamy, że spisek to "tajne porozumienie grupy osób dla wspólnego osiągnięcia jakiegoś celu; sprzysiężenie; zmowa". Czym więc były ataki na WTC biorąc za punkt odniesienia terrorystów? Dokonano SPISKU (przeciwko Ameryce) czy też teoretycznej kolizji samolotów o wieże (spiskowa teoria)? Skoro nie było spisku, nie było też porwania przez terrorystów samolotów - bo tylko spiskując można mieć szanse na niezłapanie przez amerykańską policję, FBI i CIA.
Przyjmując więc, że samoloty zostały porwane przez terrorystów w tajnej, planowanej akcji opowiadamy się za spiskiem przeciwko Ameryce. Krytykując więc kogokolwiek za przypisywanie spisku do ataków na WTC, przeczymy swojej wersji wydarzeń, jakakolwiek ona by była (rządowa i antyrządowa).

Wierząc więc w wersję rządową (oficjalną wersję rządu amerykańskiego) jak i tą przeciwną (prezentowaną na tejże witrynie) w obu wypadkach musimy przyjąć, że doszło do spisku - bez niego musielibyśmy stwierdzić, że wieże zawaliły się z powodu pożaru wywołanego przez np. papierosa rzuconego na dywan.

Spisek, którego dopatrywać się można w wersji prezentowanej na tejże witrynie, nie jest teorią. Teorią nazwalibyśmy twierdzenie, że ataki na WTC zostały przeprowadzone przez kosmitów. Dlaczego? Bo w tym wypadku nie posiadamy dowodów - istnieją tylko hipotezy, które można przyjąć jako teoretyczny przebieg zdarzeń. Filmy, wywiady, zdjęcia, notatki (i to w większości pochodzące z niepodważalnych źródeł) są już materiałem dowodowym. Na tym więc materiale dowodowym oparte są informacje Państwu prezentowane.

Faktowi, że doszło do ataków na World Trade Center nikt nie przeczy. Różnić się możemy jedynie co do identyfikacji spisku, biorąc pod uwagę stronę przeprowadzającą atak (Bin Laden i inne biny bądź wywiad jakiegoś państwa), sposób jego przeprowadzenia (samoloty pasażerskie bądź samoloty transportowe), cel jego przeprowadzenia (zniszczyć potęgę świata bądź mieć powód inwazji na Bliski Wschód) i sposób jego zwalczenia (wojna bądź prawda).

Oskarżając kogoś o wiarę w głupią teorię spiskową dotyczącą World Trade Center możemy się niemiło zaskoczyć (będąc po stronie oficjalnej). Wiara w lecących samolotami terrorystów w obliczu dowodowym (czytaj: Gdzie są terroryści?) staje się bowiem TEORIĄ SPISKOWĄ o najwyższej czystości. Brakuje bowiem dowodów... Pomyślmy więc czasem dłużej nad tym, w co wierzymy, jak bardzo wierzymy i komu ufamy - wiara w teorie spiskowe zazwyczaj należy do tych, którzy od nich stronią.


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (43):

hotnews [12]

...
~realista 2006-01-29 07:16:14


teoria spiskowa [2]

...
~realista 2006-01-29 07:11:06


Ile [6]

...
~prospero 2006-01-12 20:08:41


ogólny [6]

...
~qwass 2006-01-12 07:32:20


ręce opadają [8]

...
~tom 2005-11-11 21:20:30


dobrze, że o tym pszecie

...
~czaja 2005-10-21 07:57:53


Słowa uznania. [2]

...
~an 2005-09-24 02:32:35

Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę