Dodawanie komentarza

Do tematu: Elastyczny beton

Elastyczny beton

ECC, własne/r.n. | 2005-05-17 19:11:35

Nowy typ specjalnego rodzaju betonu zagości tego lata na ulicach w Michigan (USA). Materiał wynaleziony przez naukowców z Uniwersytetu Michigan wygląda jak normalny beton, z tym wyjątkiem, że jest 500 razy bardziej odporny na złamanie i 40% lżejszy. Za jego parametry w znacznej mierze odpowiedzialne są malutkie włókna, które stanowią 2% jego składu.

Technologię tą rozwija firma Engineered Cement Composites (ECC), która nowy beton stosowała już w swoich projektach w Japonii, Koreii, Szwajcarii i Australii. W Stanach Zjednoczonych ma zacząć być masowo produkowany już w tym roku.

Wadą normalnego betonu są jego trwałość, wysokie koszty transportu i niemożność skutecznej naprawy w przypadku uszkodzenia spowodowanego przeładunkiem - tłumaczy profesor Victor Li, który znajduje się w grupie naukowców pracujących nad nowym rodzajem materiału.

Nowy beton wygląda jak ten zwykły, jednakże jest od niego o wiele bardziej gęsty. Składa się właściwie z tych samych składników co normalny beton - wyjątkiem jest brak piasku (kamieni) i obecność specjalnych włókien, które dodają mu elastyczności.

Elastyczny beton posiada 4 patenty, prace nad nim trwały przez ostatnie 10 lat.

Tego lata w Ypsilanti w stanie Michigan, tamtejszy urząd ds. transportu użyje betonu z ECC do modernizacji ulicy Grove Street, która przebiega nad trasą I-94. ECC wymieni całą jej powierzchnię nad trasą na nową, ciągłą warstwę betonu. Końcówki po obu stronach zostaną zaś zakończone metalowym ząbkowaniem, co umożliwi pracę materiału wskutek zmian temperaturowych.

Eksperci z ECC podają, że beton ten może być produkowany już dzisiaj, albowiem do jego produkcji zostało przeszkolonych już wiele ludzi.

Najnowszy budowany most Mihara Bridge w Hokkaido (Japonia), który został stworzony w oparciu o elastyczny beton z ECC ma jedynie 5 centrymetrowej grubości pokład i jest o 40% lżejszy niż inne tego typu mosty. Jego trwałość ma wynosić ponad 100 lat bez konieczności wykonywania poważnych napraw.

Zobacz koniecznie film labolatoryjny (7MB):
ECC Lab


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (2):

beton

...
~ja 2005-05-21 08:07:11


Niech w Polsce testują

...
~Bro2y 2005-05-18 07:49:57

Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę