Dodawanie komentarza

Do tematu: Zidentyfikują każdy wydruk

Zidentyfikują każdy wydruk

BBC/r.n. | 2004-10-18 16:14:51

Charakterystyka pisma każdego człowieka, która była niegdyś podstawą w dochodzeniach dotyczących autorstwa danego materiału, została w dobie nowoczesnej techniki zastąpiona nowym sposobem identyfikacji.

Amerykańscy naukowcy odkryli, że każda drukarka posiada charakterystyczną dla siebie sygnaturę, którą zostawia na wszystkich dokumentach.

Badania te w znacznym stopniu odbiją się na wykrywaniu źródeł pochodzenia nielegalnych dokumentów, w tym fałszywych banknotów, które często pojawiają się w obiegu.

Typowy układ

Wcześniej myślano, że różnice pomiędzy tanimi, produkowanymi na masową skalę drukarkami osobistego użytku są niemożliwe do wykrycia. Ostatnie odkrycie grupy badawczej z uniwersytetu Purdue w Indiana, pod przewodnictwem profesora Edwarda Delpa dowiodło, iż taka możliwość istnieje. Możemy wykryć jaka drukarka została użyta do każdego dokumentu.

Przeprowadzono 12 testów. W 11 przypadkach udało się ustalić szczegółowo jaki model drukarki wydrukował każdy z testowanych dokumentów.

"Wierzymy, że w najbliższej przyszłości będziemy zdolni do wykrycia nie tylko tego, na jakim modelu drukarki dokument powstał, ale jakie urządzenie je wydrukowało" - mówi profesor Delp.

Specjalne oprogramowanie przy użyciu odpowiedniego sprzętu badawczego potrafi wykryć charakterystyczne ślady i ocenić, który z modeli drukarek przyczynił się do powstania dokumentu.

"Prowadzimy szczegółową analizę matematyczną naniesionego tuszu; czy też wachnięć w jego położeniu, później dokonujemy analizy charakterystycznego wzoru, który jest unikalny dla każdego modelu, zaś własny program pozwala nam na zestawienie i wykrycie prawidłowości" - dodaje profesor.

Wyniki badań ze szczegółami zostaną przedstawione na międzynarodowej konferencji Cyfrowych Technologii Drukowania na początku listopada.


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (2):

NO I CO Z TEGO ZE WYKRYJA TYP- [1]

...
~pifko 2004-10-19 00:47:31

Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę