Dodawanie komentarza

Do tematu: Laptopy na szpinak?

Laptopy na szpinak?

Nature/red.nacz. | 2004-08-03 17:53:32

Energia, którą niesie za sobą szpinak, może być używana przez komputery. Amerykańscy naukowcy wynaleźli ogniwa, które mogą być zasilane przez roślinne proteiny.

Biologiczne ogniwa słoneczne, które przekształcają światło na energię elektryczną będą tańsze w produkcji - twierdzi Marc Baldo z instytutu Massachusetts Technology. Będą mogły być stosowane jako obudowy urządzeń elektronicznych.

Załoga, na której czele stoi Baldo odizolowała różne rodzaje fotosyntetycznych protein ze szpinaku, następnie rozdzieliła na dwie warstwy, które ułożono na przewodzącym elektrony materiale. Kiedy padło na nie światło popłynął prąd.

Proteiny pochodzą z chloroplastów liści szpinaku. Są to bardzo małe struktury, które pomagają roślinom zamienić świało na energię. Kiedy reakcja zostanie pobudzona, elektrony zaczynają się przemieszczać tworząc napięcie.

Prototyp ogniwa ciągle potrzebuje kilku małych udoskonaleń. Obecnie może generować napięcie przez 21 dni, po tym czasie staje się bezużyteczne. Stąd więc potrzebne jest wydłużenie żywotności.


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (0):
Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę