Dodawanie komentarza

Do tematu: Przekroczyć prędkość dźwięku

Przekroczyć prędkość dźwięku

WashingtonPost/r.n. | 2006-05-21 11:15:42

Po wycofaniu z eksploatacji samolotu ponadźwiękowego Concorde, pojawiła się potrzeba stworzenia nowej, znacznie lepszej maszyny, umożliwiającej szybkie i relatywnie tanie przemieszczanie się po świecie.

Japońska Agencja Kosmiczna rozpoczęła rozmowy z NASA nad wspólnym projektem, którego rezultatem ma być stworzenie ponadźwiękowego samolotu, rodem wycofanego z użytkowania Concorda.

Nowy samolot ponadźwiękowy ma umożliwiać przelot z Tokio do Los Angeles w czasie około 3 godzin. Odpowiednie testy przeprowadzono już na pomniejszonym prototypie maszyny w marcu tego roku. Badania prowadziła Japońska Agencja Kosmiczna, która poszukiwała wówczas zagranicznego partnera strategicznego.

"W przyszłości będziemy potrzebowali wsparcia NASA" - mówi rzecznik prasowy JAXA Kiyotaka Yashiro.

"Każde rozwijające się państwo prowadzi specyficzny rodzaj badań, Stany Zjednoczone, Europa i Rosja, międzynarodowa współpraca jest bardzo istotna" - dodaje.

Japońscy naukowcy i inżynierowie planują spotkać się z amerykańskimi specjalistami na specjalnie zorganizowanej konferencji w czerwcu tego roku. Wg Yashiro, byłby to "pierwszy krok".

Japończycy są gotowi zbudować silnik, który przy olbrzymiej mocy charakteryzowałby się 1% głośnością silnika Concorda, podczas gdy amerykański Boing odpowiedzialny byłby za wykonanie kadłuba i całego poszycia maszyny.

Przełom w lotach ponadźwiękowych może znacznie pomóc w odmianie japońskiego przemysłu lotniczego. Państwo, które produkuje znaczną ilość części dla amerykańskiej firmy Boeing dysponuje bardzo ubogim przemysłem lotniczym.

Japończycy planują ponowić sukces przewozów Concorda w 2025 roku. Nadal jednak potrzebnych jest wiele badań, aby móc stworzyć pierwszy prototyp maszyny o rzeczywistych rozmiarach. Potrzeba na to około 10 lat.

Jeśli chodzi o sam silnik, Japończycy testowali niedawno jednostkę odrzutową mogącą rozpędzić statek powietrzny do prędkości 5,5 Macha. Testy przeprowadzone na australijskiej pustyni dały jednak bardzo mieszane rezultaty.

W jednym z lotów testowych, samolot oddzielil się od silnika doprowadzając do katastrofy.


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (3):

Bez sztuczek

...
~GG 9033093 2006-06-01 09:04:53


Tylko Nie Boeing

...
~GG 9033093 2006-06-01 02:41:37


Silnik szybszy od całej reszty

...
~Rotten 2006-05-21 16:52:39

Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę