Dodawanie komentarza

Do tematu: Energia życia

Energia życia

nauka.gildia.pl/r.w. | 2006-04-25 07:09:55

Wraz z postępem nanotechnologi i cybernetyki pojawiło się zapotrzebowanie na alternatywne dla baterii miniaturowe źródło energii. Niezłym rozwiązaniem byłoby tu zastosowanie bezpiecznego dla ludzkiego organizmu nanogeneratora czerpiącego energię ruchu ciała, skurczu mięśni czy przepływu płynów ustrojowych.

Dwaj naukowcy z Georgia Institute of Technology przedstawili prototyp właśnie takiego urządzenia. Energia elektryczna jest generowana w swego rodzaju "błonie" zbudowanej z plątaniny wyprodukowanych z tlenku cynku nanoprzewodów.

Ściskanie i rozkurczanie błony generuje na jej powierzchni maleńki ładunek piezoelektryczny. Z uwagi na wykorzystane materiały jest on całkowicie bezpieczny dla żywych organizmów.

Zachodzące w naszym organizmie procesy przekształcają energię chemiczną zgromadzona w glukozie na energię mechaniczną pracy mięśni. Nanogenerator z kolei będzie pozyskiwał energię z ich pracy i zamieniał na energię elektryczną.

Urządzenie może pracować więc w każdym miejscu naszego ciała, gdzie obecna jest emisja energii mechanicznej w każdej formie. Może to być energia hydrauliczna pochodząca od ruchu wody, gdy pływamy, czy też ruch stopy w bucie.


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (3):

co to wam przypomina?

...
~witek 2006-08-16 01:44:03


Gdby zrobic z tego kombinezon? [1]

...
~ciekawy 2006-04-25 15:09:57

Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę