Dodawanie komentarza

Do tematu: Plastikowa dolina?

Plastikowa dolina?

nauka.gildia.pl/r.w. | 2006-03-23 04:57:47

Szykują się poważne zmiany w elektronicznym świecie. Trwają prace nad otrzymaniem polimeru o właściwościach zbliżonych do krzemu. Czyżby Krzemowej Dolinie groziło zapomnienie?

Głównym zastosowaniem nowego związku będą przede wszystkim nowe wyświetlacze, następcy popularnych LCD-ków. Nowy i tani materiał umożliwi nadejście ery e-papieru.

Podstawową wadą elementów wykonanych z odpowiednio ukształtowanych kryształów krzemu jest skomplikowana, a przez to kosztowna technologia produkcji.

Zbudowanie monitora ciekłokrystalicznego wymaga odpowiednio "wyhodowanego" kryształu, który jest następnie precyzyjnie "docinany". Cała operacja musi być wykonana bardzo ostrożnie z uwagi na delikatną strukturę bardzo kruchych kryształów.

Zastosowanie polimerów pozwoliłoby na bardzo proste drukowanie gotowych układów. I choć naukowcy zaznaczają, że prędkość przewodzenia prądu w polimerach jest nadal dość niska w porównaniu z ich krzemowymi odpowiednikami, to nadal istnieje szansa na jej znaczące podniesienie poprzez wykorzystanie sprytnych procesów chemicznych.

Nowy materiał plastyczny jest zaliczany do rodziny polimerów organicznych, bardzo powszechnych substancji używanych do produkcji worków na śmieci czy ogniw fotowoltaicznych. Znalazły one także zastosowanie w pewnych układach elektronicznych.

Już w 2004 roku Philips zapowiedział premierę elastycznych wyświetlaczy zbudowanych z wykorzystaniem organicznych polimerów. Z kolei inne firmy, takie jak Cambridge Display Technology zaczęły używać tego rodzaju materiałów do produkcji nowych, organicznych LED-ów. Wydajność budowanych urządzeń pozostawiała jednak wiele do życzenia.

Nowe, półprzewodnikowe polimery mogą jednak zmienić tę sytuację. Dzięki odpowiednio zastosowanym reakcjom chemicznym udało się uporządkować strukturę molekularną polimeru, uzyskując zdecydowanie lepsze przewodzenie oraz zwiększoną emisję światła.

Produkcja układów krzemowych wymaga próżni i bardzo wysokiej temperatury, ale nawet spełnienie tych warunków nie gwarantuje nam stuprocentowej sprawności wyprodukowanego układu. Poza energochłonnością cały proces jest skomplikowany, powolny i mało wydajny. A i tak pewien procent produkcji trafia do kosza.

Natomiast polimer może być nanoszony na dowolną powierzchnę za pomocą techniki podobnej do tej jaką wykorzystuje nasza atramentowa drukarka. Oznacza to możliwość umieszczania układów scalonych na praktycznie nieograniczonych, elastycznych powierzchniach.

Nowa technologia została wykorzystana do produkcji próbnej partii tranzystorów, kluczowego elementu każdego obwodu elektronicznego. Uzyskane wyniki są bardzo obiecujące. Elementy pracowały niemal sześciokrotnie szybciej od konkurencyjnych plastikowych tranzystorów, przy wydajności porównywalnej z krzemowymi odpowiednikami montowanymi w płaskich wyświetlaczach.

Plastik, choć konkurencyjny dla krzemu, nie wyprze go całkowicie. Krzem nadal będzie królował w rdzeniach szybkich procesorów, polimerowe układy nigdy nie uzyskają aż takiej wydajności połączonej z odpornością na wysokie temperatury.


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (0):
Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę