Dodawanie komentarza

Do tematu: XIII Giełda Wynalazków

XIII Giełda Wynalazków

TVP/r.w. | 2006-02-20 15:39:09

Kamizelka kulo- i nożoodporna zarazem, antyterrorystyczny robot oraz bielizna z przędzy lnianej to niektóre z ponad 90 najlepszych polskich wynalazków, które zyskały w 2005 roku uznanie za granicą. Od wczoraj można je zobaczyć na XIII Giełdzie Wynalazków w warszawskim Muzeum Techniki.

Giełda Wynalazków to wystawa prezentująca 92 najciekawsze polskie odkrycia i nowości techniczne. Znalazły się na niej wynalazki, które w 2005 roku zostały nagrodzone na międzynarodowych wystawach wynalazczości i innowacyjności m.in. w Brukseli, Moskwie i Paryżu. Giełda potrwa do 1 marca.

Podczas poniedziałkowej uroczystości otwarcia giełdy sześciu wynalazców oraz zespołów badawczych otrzymało honorowe odznaki prezesa Rady Ministrów "Za Zasługi dla Wynalazczości". Jedna z nich trafiła do Instytutu Technicznych Wyrobów Włókienniczych w Łodzi. Stamtąd pochodzi większość (90 proc.) kamizelek kuloodpornych i ochronnych, używanych w Polsce przez policję, wojsko, służbę graniczną, konwoje bankowe, a także żołnierzy GROM w Iraku.

- Nasz najnowszy model to lekka kamizelka, która chroni użytkownika zarówno przed kulami, jak i zranieniem nożem, szpikulcem lub igłą. To rozwiązanie nagrodzono medalem na targach w Brukseli - wyjaśnił dyrektor Instytutu prof. Witold Łuczyński.

Innym polskim wynalazkiem, który znalazł uznanie za granicą jest antyterrorystyczny robot Expert - ostatnie "dziecko" wynalazców z Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów (PIAP).

Jak zapewnił Mariusz Kozak z PIAP, Expert to obecnie jedyny robot na świecie, który sprawdza się podczas operacji w bardzo ciasnych pomieszczeniach, takich jak samoloty. Jeden z robotów "pracuje" już na warszawskim lotnisku Okęcie.

Zwiedzający giełdę mogą zapoznać się też m.in. z nowym systemem chroniącym auto przed kradzieżą - "Strażnik auta" został wynaleziony w Technicznych Zakładach Naukowych w Częstochowie.

Mogą też sprawdzić działanie innowacyjnego, "bezdymnego paleniska" do spalania drewna. Jest to dzieło niezależnego wynalazcy Włodzimierza Sosnowskiego z Ciechanowa, również nagrodzone medalem premiera.

Jak wprowadzić nowe rozwiązania w życie?
Patent na sukces


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (2):

Klony prezydentów i ich braci

...
~Rotten 2006-02-26 03:48:49


A gdzie prawdziwe wynalazki ?

...
~Raynold 2006-02-21 06:37:49

Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę