Dodawanie komentarza

Do tematu: Kpiny dyrekcji TP - sytuacja się powtarza

Kpiny dyrekcji TP - sytuacja się powtarza

Marcin Austyn, ND | 2004-02-07 08:18:13

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozpatruje odwołanie Telekomunikacji Polskiej S.A. od decyzji nałożenia na nią 20 mln zł kary przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zdaniem Urzędu, firma ta uchylała się od podpisywania umów międzyoperatorskich z niezależnymi dostawcami usług internetowych (ISP), co stanowiło praktykę naruszającą konkurencję.
Decyzję o nałożeniu kary na TP S.A. podjął Cezary Banasiński, prezes UOKiK. Co więcej, nadał jej rygor natychmiastowej wykonalności. Oznacza to, że postanowienie będzie obowiązywać do czasu ewentualnego uchylenia go przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.


Ukaranie największego operatora telekomunikacyjnego w kraju wynikło z biernej postawy tej firmy w podpisywaniu umów z niezależnymi dostawcami internetu. W ciągu ostatnich siedmiu lat do TP S.A. wpłynęło 21 takich wniosków. Żaden z nich jednak nie doczekał się pozytywnego rozpatrzenia. - Powodem tego było niewystarczające prawodawstwo. Brakowało odpowiednich aktów wykonawczych Ministerstwa Infrastruktury - powiedziała nam Barbara Górska, rzecznik prasowy TP S.A. Zaznaczyła, że odpowiednie przepisy ukazały się dopiero w grudniu 2003 r. Na ich podstawie Telekomunikacja Polska opracowała już ofertę skierowaną do dostawców usług internetowych. - Zapraszamy więc wszystkich operatorów do współpracy - dodaje rzecznik. TP S.A. skorzystała ze swojego prawa i odwołała się od decyzji urzędu. Werdykt w tej sprawie jest zatem w gestii sądu.
Z argumentacją przytaczaną przez TP S.A., że przeszkodą w podpisaniu umów międzyoperatorskich był brak aktów wykonawczych ministra infrastruktury, nie zgodził się prezes UOKiK. Zdaniem przedstawiciela organu antymonopolowego, status niezależnych dostawców usług internetowych jako operatorów jest wyraźnie określony w prawie telekomunikacyjnym. UOKiK podkreślił, że nawet brak aktu wykonawczego nie może stanowić podstawy do odmowy zawierania umów - rozporządzenie określa bowiem najbardziej pożądane zasady rozliczeń międzyoperatorskich, tymczasem TP S.A. uchyla się od jakichkolwiek rozliczeń z dostawcami usług internetowych. - Naszym zdaniem, te tłumaczenia nie są trafione, biorąc pod uwagę fakt, że firmy konkurencyjne dla TP S.A. podpisały umowy umożliwiające współdziałanie z dostawcami usług internetowych - powiedział nam Dariusz Łomowski z biura prasowego UOKiK.

Przy podejmowaniu decyzji i ustalaniu wysokości kary pieniężnej Urząd wziął pod uwagę fakt, że praktyka TP S.A. ma podwójny wymiar - antykonkurencyjny i antykonsumencki. Istnienie umów stwarzających równoprawne warunki świadczenia usług przez operatorów ISP i Telekomunikację Polską jest bowiem z jednej strony podstawą do ukształtowania się konkurencji na rynku dostępu do internetu za pomocą modemów, a z drugiej umożliwiłoby dostawcom niezależnym obniżenie cen za usługi internetowe.

W Polsce tzw. wdzwaniane połączenia z internetem (za pośrednictwem modemu) są najpopularniejszym sposobem dostępu do tego medium. Szacuje się, że ponad 90 proc. internautów korzysta z tego typu połączeń. Oczywiście najbardziej obleganym numerem dostępowym dysponuje TP S.A. W sieci stacjonarnej tego operatora jest podłączonych blisko 93 proc. wszystkich abonentów.
Dostawcy usług internetowych chcący świadczyć usługi z wykorzystaniem infrastruktury TP S.A. muszą podpisać ze spółką tzw. umowę o współpracy międzyoperatorskiej, w której określone zostaną zasady wzajemnych rozliczeń. Brak umów powoduje, że operatorzy, generując ruch na sieci TP S.A., zamiast uzyskiwać z tego tytułu np. rabaty, byli obciążani kosztami. To narażało ich na działanie ze stratą. Dla odbiorców usług oznaczało to brak konkurencji wymuszającej niższe ceny połączeń.


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (2):

za friko w tepsie

...
~CURSOR team KATOWICE 2004-02-09 16:45:42


Miejmy nadzieję

...
~Autor 2004-02-09 14:26:03





Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę