Dodawanie komentarza

Do tematu: Komputery w kosmosie

Komputery w kosmosie

NASA/r.n. | 2006-01-17 05:52:36

Gdy Twój komputer zaczyna wariować, mieli godzinami dane i co chwilę pada, może być zfrustrowany. Gorzej jak taka awaria zdarzy się astronaucie na orbicie okołoziemskiej. Jej skutki mogą być katastrofalne.

Promieniowanie, które występuje w kosmosie, bardzo znacząco wpływa na pracującą tam elektronikę. Rozpędzone do dużej prędkości cząstki (głównie mowa o falach) kolidują do chipami mając wpływ na zwiększenie ich wewnętrznych błędów obliczeniowych, co często prowadzi do zakończenia ich pracy przez "zawieszenie".

Dla zapewnienia bezpieczeństwa misji kosmicznych celem uniknięcia promieniowania, używa się "twardych chipów". Posiadają one dodatkowe tranzystory, które dla przeskoku "włącz", "wyłącz" potrzebują o wiele więcej energii. Penetracja ich przez kosmiczne promieniowanie nie jest już taka groźna.

Procesory z dodatkowymi tranzystorami mają jednak wiele wad. Są ok. 10 razy wolniejsze od tych, które posiadamy w naszych domowych komputerach, zużywają więcej energii i są bardzo drogie.

Agencja kosmiczna NASA planuje rozwiązać ten problem. Związane jest to z planowaną misją na Marsa, gdzie posiadanie szybkich komputerów będzie rzeczą niezbędną. Dokładna analiza struktur geologicznych poznawanej planety, metod przemieszczania się po niej i orientacji przestrzennej, wymagają dużych mocy obliczeniowych.

Problem promieniowania kosmicznego ma być rozwiązany w programie zwanym Environmentally Adaptive Fault-Tolerant Computing (EAFTC). Pracujący nad programem naukowcy mają zbadać metoda eksperymentalną możliwości użytkowania popularnych komputerów PC w kosmosie i skutki oddziaływującego na nie promieniowania.

Szef zespołu, Raphael Some z JPL wyjaśnia:
"Jedną z metod używania szybkich komputerów w kosmosie jest zastosowanie trzy razy większej liczby procesorów. Trzy procesory dokonywałyby tych samych obliczeń, po czym głosowałyby nad ostatecznym wynikiem. Gdy jeden z procesorów poda w danym obliczeniu zły wynik, wychwycą to pozostałe dwa, które przyją wynik poprawny."

To rozwiązanie jest jednak nieekonomiczne. Problem ma rozwiązać więc program EAFTC. Bez jego obecności do otrzymania poprawnych wyników obliczeń potrzebne są trzy niezależne procesory, przy jego zastosowaniu wystarczą dwa, wyjątkowo nawet jeden.

Systemy podtrzymywania życia w kosmosie były dotychczas oparte na "twardych procesorach". System EATFC pierwszy raz będzie zastosowany na sondzie kosmicznej Space Technology 8 (ST-8), która będzie badać jego skuteczność w pasach Van Allena.

Zobacz więcej:
Wytrzymać promieniowanie w pasach Van Allena


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (0):
Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę