Dodawanie komentarza

Do tematu: Elastyczny akumulator

Elastyczny akumulator

nauka.gildia.pl/r.n. | 2005-12-24 17:34:58

Japońska korporacja NEC przedstawiła superlekki, elastyczny akumulator. Jego grubość nie przekracza 1 mm i może być w pełni naładowany w ciągu niespełna 30s.

Bateria Organic Radical Battery (ORB) powstaje na bazie plastycznego tworzywa o konsystencji żelu, dzięki czemu jest bardzo giętka i ma grubość 300 mikronów. Producent zapewnia, że użyte w procesie produkcji chemikalia są przyjazne dla śrdowiska naturalnego, co może być kolejnym atutem wynalazku.

Jednak całkowity potencjał nowego rozwiązania poznamy, gdy nowe akumulatorki zostaną połączone z technologią RFID (Radio Frequency Identification). Maleńkie znaczniki przechowują informacje, odczytywane i edytowane drogą radiową. Nazywane przyszłościa branży logistycznej, wypierają powoli kody kreskowe.

Ogólnie tagi RFID można podzielić na dwa rodzaje: pasywne i aktywne. Pasywne z uwagi na szczegóły konstrukcji nie potrzebują ciągłego zasilania. Aktywne z kolei mogą przenosić większe pakiety danych i pracować cały czas, wymagają jednak stałego źródła energii. Dotychczas były one mniej rozpowszechnione właśnie z uwagi na wielkość wchodzących w ich skład baterii.

Główną zaletą znaczników jest odległość potrzebna do odczytania zawartej na nich informacji w przeciwieństwie do kodów kreskowych, gdzie "zdjęcie" informacji z transportu zawierającego setki sztuk produktu, wymagałoby pracochłonnego skanowania każdego jednostkowego kodu kreskowego. Zastosowanie technologii RFID ogranicza ten czas do kilkunastu sekund, dzięki możliwości "odczytania" kilkuset znaczników jednocześnie z odległości kilkudziesięciu metrów. W przypadku tagów pasywnych jest to około 4.5 m, dla aktywnych nawet 90 m!

Obecnie trwają prace nad obniżeniem kosztów produkcji i wydłużeniem trwałości nowych akumulatorów, aby jak najszybciej wprowadzić je na rynek komercyjny.


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (0):
Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę