Dodawanie komentarza

Do tematu: Widzieć przez ogień - FireLidar

Widzieć przez ogień - FireLidar

RL Associates, własne źródła, wikipedia: http://pl.wikipedia.org/wiki/Lidar (GNU) /r.n. | 2005-09-25 15:56:21

Testy na najnowszym lidarze ogniowym opracowanym przez amerykańskich naukowców wojskowych, wykazały wysoką skuteczność tego urządzenia w obserwacji przez szkło i ogień.

Na załączonym do tego artykułu zdjęciu, prezentowane są dwa ujęcia tego samego miejsca, wykonane z dwóch różnych urządzeń - zwykłego aparatu fotograficznego i z lidaru (po prawej). Jak widać, skuteczność lidaru jest niezaprzeczalna.

Czym jest lidar?

Lidar to urządzenie z zasady działające podobnie do radaru. Jego nazwa pochodzi od angielskiego skrótu LIDAR, utworzonego od wyrażenia: Light Detection and Ranging.

Lidar to jest połączeniem lasera z teleskopem. Laser wysyła poprzez specjalny układ optyczny bardzo krótkie i dokładnie odmierzone, ale silne impulsy światła o konkretnej długości fali i w określonym kierunku. Światło to ulega po drodze rozproszeniu, które jest obserwowane za pomocą teleskopu, znajdującego się w tym samym urządzeniu, a następnie rejestrowane za pomocą czułego detektora - fotodiody lub fotopowielacza, który bada natężenie zaobserwowanego rozproszonego światła. Otrzymane dane są następnie analizowane komputerowo.

Lidar służy do wyznaczania przejrzystości powietrza, badania koncentracji zanieczyszczeń w atmosferze i detekcji ich składu, wykrywania obszarów o odmiennej temperaturze, pomiaru ruchów powietrza na dużych odległościach itp.

Jego nowa konstrukcja stworzona przez amerykańskich wojskowych pozwoli na ułatwienie pracy m.in. strażakom przeszukującym trudno dostępne pomieszczenia.

Widzieć znaczy pomóc

Nowy produkt pozwoli strażakom na dokładniejsze i szybsze przeszukiwanie pomieszczeń w palących się budynkach. Będą oni bowiem mogli widzieć przez ogień jak i szkło.

"Dla zademonstrowania tej technologii zatrudniliśmy bardzo dobrych fotografów, którzy nie byli wyposażeni w FireLidar. Różnica jest oszałamiająca. Zdjęcia wykonane przy pomocy FireLidaru pozwoliły na spojrzenie przez płomienie. Jesteśmy bardzo zadowoleni z możliwości, jakie da przyszłym użytkownikom to urządzenie" - powiedział dr Richard Billmers, wiceprezydent RL Associates.

Więcej:
FireLidar


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (0):
Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę