Dodawanie komentarza

Do tematu: Światło zatrzymane na 1 sekundę

Światło zatrzymane na 1 sekundę

TechnoVelgy/r.n. | 2005-09-19 02:15:51

Zespół naukowców z Centrum Fizyki Laserowej (Laser Physics Centre) na australijskim uniwersytecie w Canberra pobił rekord w zatrzymywaniu światła uzyskując czas 1,000 sekundy.

Dr Mathew Sellars twierdzi, że zatrzymywanie światła może być przełomem jeśli chodzi o rozwój kwantowych komputerów.

"Zatrzymywanie światła nie jest niezwykłym, ekstra procesem, bazuje bowiem na podstawach teorii zachowana kwantów" - tłumaczy Sellars.

Jak to zrobili?

"Użyliśmy małego krzemowego kryształu dopełnionego rzadkim prazeodymem. To właśnie w jonach prazeodymu przetrzymaliśmy impuls świetlny.
Laser został skierowany w kryształ, który zaabsorbował światło. Nie przeszło ono jednak przez niego, lecz w nim zostało. Puszczenie kolejnej wiązki lasera spowodowało uwolnienie światła - kryształ stał się przeźroczysty.
Żeby przetrzymać światło w krysztale wyłączamy kolejną wiązkę lasera. Pierwsza wiązka promieniowania jest bowiem magazynowana wewnątrz kryształu. Obecnie możemy magazynować światło przez całe sekundy, a nawet teoretycznie o wiele dłużej." - Dr Matthew Sellars, Laser Psysics Centre.

Ktoś już o tym pisał?

W 1968 roku, Bob Shaw, pisarz science-fiction napisał książkę Light of Other Days, w której opisuje on możliwość magazynowania światła w szkle i jego późniejsze uwalnianie w miarę upływu czasu:
"Największe wrażenie na oczach statystycznego człowieka zrobiło światło wydostające się przez długi czas ze szklanej tafli. Każdy jego nowy kawałek był zawsze czarny, albowiem nic przez niego jeszcze nigdy nie przeszło" - czytamy.
W książce opisywane jest tajemnicze szkło, które pozostawione na pewien czas nad leśnym jeziorem mogło przez lata cieszyć swoim urokiem zainstalowane w niezbyt przyjaznym mieszkaniu w zupełnie innym miejscu. W tymże szkle było bowiem widać jezioro i otaczające go drzewa.


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (2):

światło [1]

...
~lumen 2005-09-20 02:16:36

Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę