Dodawanie komentarza

Do tematu: wp.pl upadnie?

wp.pl upadnie?

Jacek Klein: Dziennik Bałtycki | 2004-01-27 06:23:31

22 stycznia ważyły się losy założonej 8 lat temu w Gdańsku Wirtualnej Polski. Na walnym zgromadzeniu akcjonariusze mieli podjąć decyzję o podwyższeniu kapitału spółki. Do porozumienia nie doszło i obrady zostały przerwane na tydzień. Sytuacja finansowa WP jest tragiczna.

- Przerwę w obradach przegłosował główny akcjonariusz, TP Internet - mówi Maciej Grabski, mniejszościowy akcjonariusz WP. - My byliśmy przeciwni i domagaliśmy się uchwały o podwyższeniu kapitału. Rezultat jest taki, iż nie wiadomo, czy spółka przetrwa tydzień do kolejnego zgromadzenia, bowiem jej sytuacja finansowa jest zła.

Kłopoty są na tyle duże, że zarząd spółki zastanawia się nad upadłością portalu. Potwierdza to Marek Borzestowski, prezes Wirtualnej Polski.

- Taka decyzja jest brana pod uwagę - przyznaje i tłumaczy sytuację spółki. - TP Internet udzieliła portalowi pożyczki. Część pieniądzy z nowej emisji, 25 mln zł, miało zostać przeznaczone na jej spłatę. Na takie rozwiązanie nie chcą się zgodzić mniejszościowi akcjonariusze.

W efekcie strony nie mogą dojść do porozumienia, co do sposobu podwyższenia kapitału firmy. Portal nie jest w stanie spłacić tej pożyczki w inny sposób.

Spór o podniesienie kapitału jest tylko jednym z problemów. Akcjonariusze WP kłócą się ze sobą od kilku miesięcy. TP Internet ma ponad 80 proc. akcji i dąży do przejęcia reszty akcji. Problemem jest cena odkupienia ich od mniejszościowych akcjonariuszy. Nie godzą się oni na oferowaną przez TP Internet kwotę 50 mln zł i - powołując się na zapisy umowy z roku 2001 - chcą cztery razy więcej. TPI argumentuje, że cena spółek internetowych w tym czasie spadła. Dla porównania wartość całej grupy onet.pl (lidera polskich portali) wynosi wg wyceny giełdy 129 mln zł.


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (0):
Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę