Dodawanie komentarza

Do tematu: Interaktywne przestrzenie

Interaktywne przestrzenie

gildia.pl/r.f. | 2005-03-06 20:46:02

Już niedługo mozliwe będzie napełnienie wanny, zapalenie światła czy włączenie swojego ulubionego CD, bez potrzeby ruszania sie z miejsca czy tez wciskania guzika. Nowa technologia, opracowana na potrzeby Europejskiej Agencji Kosmicznej, posłużyła do stworzenia małych sensorów, które każdą płaską powierzchnię (ścianę, okno czy stół) zamieni w interaktywny panel sterowania.

Idea działania akcelerometrów (bo tak nazwano miniczujniki) polega na dokładnym określaniu współrzędnych dotkniętego miejsca danej powierzchni. Dotychczas używano ich w połączeniu z żyroskopami w rakietach Ariane i służyły do uruchamiania pirotechnicznych zamków odcinających dopływ paliwa a także do pozycjonowania satelitów.

Czujniki działaja w oparciu o opatentowany system ReverSys, który ma zrewolucjonizować nasze podejście do otaczających urządzeń i sposób w jaki z nich korzystamy. Technologia opiera się na specyficznym zjawisku fizycznym, które pozwala za pomocą odebranej fali dźwiękowej (powstałej w wyniku dotknięcia) określić na badanej powierzchni dokładnie miejsce w którym ta fala powstała.

Mikroprocesor potrafi odczytać charakterystykę fali dźwiękowej a następnie określic miejsce jej pochodzenia i odpoiednio zareagować włączając np. odpowiednią funkcję sterowanego urządzenia. Należy tutaj zaznaczyć, że fale dźwiękowe powstałe w punktach oddalonych o jeden centymetr mają już inną charakterystykę.

System ReverSts mże współpracować z różnym i materiałami: szkłem, drewnem, stalą a nawet z ceglaną ścianą! Stworzony w taki sposób panel kontrolny może się znajdować w w dowolnym miejscu płaskiej powierzchnii zamieniając ją w poręczny interfejs.

Zaletami takiego rozwiązania jest ergonomia (łączność bezprzewodowa, estetyczny wygląd, prostota obsługi) i elastyczność (dowolna płaska powierzchnia, nadaje sie do każdego wystroju wnętrz, łatwe wprowadzanie dowolnych zmian). Liczy sie także aspekt ekonomiczny (nie wymaga żadnych poważnych modyfikacji powierzchni).

W łazience możemy dla przykładu przemieszczać panel kontrolny w zależności od tego czy bierzemy prysznic czy kąpiel. Możemy użyć ściany w naszym mieszkaniu do kontroli radia, telewizora czy komputera nie ruszając sie z miejsca - jakiegokolwiek byśmy sobie nie wybrali!


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (0):
Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę