Dodawanie komentarza

Do tematu: Klima dla pc-ta

Klima dla pc-ta

ND,Fot. Ł. Korzeniowski | 2004-01-25 10:48:04

Jeszcze kilka lat temu twierdzenie, że komputer będzie chłodzony cieczą spotykało się z ironicznymi komentarzami. Dziś kolejne firmy zastanawiają się nad wdrożeniami takiego rozwiązania jako element wyposażania standardowego komputera. Na rynku pojawiają się coraz doskonalsze układy chłodzenia wodą - nie tylko PC-tów, ale także komputerów przenośnych. Czyżby zatem przyszłość należała do "komputerów na wodę"?

Fakt wyższości chłodzenia cieczą nad popularnym wiatrakiem udowodniony został już dawno temu przez przemysł motoryzacyjny. Dziś trudno znaleźć pojazd chłodzony powietrzem. Układy chłodzenia cieczą stosowane są nawet w motocyklach. A na rynku komputerowym? Każdego roku obserwujemy wzrost szybkości działania procesorów komputerowych, szybkości taktowania układów płyty głównej itd. Zwiększeniu nie ulega chyba jedynie szybkość coraz mniej popularnych napędów stacji dyskietek. Wszystko więc wskazuje na to, że woda w komputerze nas nie ominie. Tymczasem okazuje się, że cieczą można ochłodzić praktycznie wszystkie podzespoły komputera, począwszy od procesora, a na dyskach twardych skończywszy.
Kiedy jednak decydować się na zakup układu chłodzenia cieczą? Do takiej inwestycji zachęcamy osoby, których komputer często spełnia rolę kina domowego, kiedy szum wiatraków - a w komputerze jest ich coraz więcej (na procesorze, w zasilaczu, coraz częściej na karcie graficznej) - przeszkadza w seansie filmowym. Chłodzenie cieczą jest praktycznie niesłyszalne. W porównaniu z często psującymi się i rzężącymi wiatraczkami odczujemy poważny skok jakościowy w komforcie pracy. Chłodzenie cieczą zalecane jest także dla osób lubiących doświadczalne "podkręcanie" procesora oraz dla komputerów pracujących z dużymi częstotliwościami. Oczywiście ze strony technicznej nie ma większych ograniczeń co do przeznaczenia chłodzenia wodnego, znajdziemy układy pasujące do procesorów typu: PGA 370 Celeron, Pentium III, mPGA 478 Pentium IV, Socket 462 (A) Athlon czy Duron.
Pozostaje jeszcze pytanie, czy woda w komputerze to bezpieczne i praktyczne rozwiązanie. I tu jeżeli chodzi o bezpieczeństwo, nie ma wątpliwości i odpowiedź jest jednoznaczna: tak! Firmowe komponenty stosowane w układach chłodzenia cieczą są zazwyczaj testowane ciśnieniem przewyższającym robocze, prześwietlane, a poza tym większość elementów z wodą znajduje się w bezpiecznym miejscu, z dala od prądu. Co więcej, używana ciecz to woda destylowana o słabych właściwościach przewodzących prąd. Jeśli chodzi o wygodę użytkownika - tu możemy mieć kilka uwag. Jeżeli nastawiamy się na przenoszenie naszego komputera, to większość układów chłodzących będzie nam w tym nieco przeszkadzało.

Do chłodzenia możemy zastosować kilka rodzajów układów chłodzenia, których skład zależy od tego, co chcemy w naszym komputerze chłodzić cieczą. Jeżeli będzie to jedynie procesor, to wystarczy układ oparty na przewodach konwekcyjnych - mają one długość kilku metrów i służą do odprowadzania ciepła do otoczenia. Oczywiście taki układ może chłodzić niemal cały komputer, jednak tu zalecamy zastosowanie chłodnicy - jest równie cicha, ale za to cała instalacja jest mniejsza i bardziej wydajna...i niestety nieco droższa.
Chłodzić cieczą możemy procesor, chipset karty graficznej, chipset płyty głównej, dyski twarde czy zasilacz komputera. Dodatkowo w układzie możemy zastosować gadżety zwiększające bezpieczeństwo działania układu, takie jak wskaźniki przepływu, czujniki wyłączające komputer, jeśli nasza instalacja szwankuje, czy układy synchronicznego załączania komputera i chłodzenia.

Najprostsze układy chłodzenia, oparte na przewodach konwekcyjnych kosztują około 100 zł, na bardziej rozbudowane trzeba przeznaczyć około 50 złotych więcej. Jeżeli zdecydujemy się na układ z chłodnicą, musimy liczyć się na wydatek przekraczający 200 zł. Biorąc pod uwagę, że dobry wiatrak kosztuje w granicach 70 zł, to inwestycja jest godna rozważenia.

Jeżeli zdecydujemy się na zakup układu chłodzenia cieczą, trzeba się jeszcze liczyć z tym, że będziemy go musieli zainstalować w naszym komputerze. Proces ten jednak nie należy do skomplikowanych i z pomocą instrukcji każdy początkujący majsterkowicz powinien sobie poradzić. Po uruchomieniu zestawu należy jedynie zwracać uwagę, czy stan wody w pojemniku jest wystarczający. Z reguły czynność taką należy wykonać kilka razy w roku - jeżeli są ubytki, trzeba je uzupełnić odpowiednią cieczą. Przy okazji przeglądu warto także dokonać sprawdzenia jakości połączeń przewodów i delikatnego odkurzenia zestawu. Powodzenia!


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (0):
Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę