Dodawanie komentarza

Do tematu: Gdy noc staje się dniem

Gdy noc staje się dniem

NewScientist/r.n. | 2005-02-12 00:21:39

Rewolucyjny system noktowizji nocnej opracowało holenderskie wojsko. Kolorowe obrazy wykonywane w nieoświetlonym terenie pomogą żołnierzom w dokładniejszej orientacji przestrzennej.

Ideą projektu było zastąpienie charakterystycznego zielonego obrazu, który generują znane nam dziś noktowizory na obraz kolorowy. W monochromatycznych obrazach trudno jest określić odległość, trudność sprawia identyfikacja obiektów.

Pełnokolorowa noktowizja idealnie sprawdzi się w terenie, da żołnierzom możliwość lepszej orientacji w przestrzeni- mówi Alex Toet z ośrodka badań TNO w Soesterberg.

Obecne systemy noktowizyjne działają w oparciu o niewielką ilość światła, która dociera do tych urządzeń. Alternatywą tej technologii były dotychczas noktowizory na podczerwień, które przekształcają promieniowanie cieplne otoczenia na obraz.

Wadą wszystkich detektorów jest to, że działają one jedynie na określonych długościach fal i dostarczają zbyt wielu danych żeby skontruować kolorowy obraz - a ten jak wiadomo byłby najlepszy.

System kolorowej noktowizji TNO zawiera komputer, który potrafi kojarzyć obrazy pochodzące z noktowizora oraz te w pamięci, które zostały wykonane w dzień. Porównywanie obrazów i kojarzenie dają oszałamiający efekt.
Jak się okazuje, nocne przemierzanie terenu może stać się niesamowicie prostą rzeczą.

Technika Toeta zastosowana w urządzeniu zastępuje jednobarwny obraz na pełnokolorowe ujęcie rzeczywistości. System wybiera losowo piksele ze zdjęcia dziennego, które znajduje się w pamięci stałej urządzenia i porównuje z obrazem uzyskanym z noktowizora. Na końcowym obrazie niebo jest niebieskie, trawa zielona, chmury białe zaś kora drzew brązowa.


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (0):
Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę