Dodawanie komentarza

Do tematu: Rysy na wyświetlaczu? - przeszłość!

Rysy na wyświetlaczu? - przeszłość!

NewScientist/r.n. | 2004-10-30 19:00:03

Kolorowe wyświetlacze w telefonach komórkowych i komputerach PDA często ulegają uszkodzeniom w skutek zetknięcia się z niezbyt przyjaznymi im przedmiotami. Płyty CD i DVD wyrzuca się do kosza, kiedy to rysy nie pozwalają na ich odczytanie. Obecnie sytuacja ulega zmianie - nowy rodzaj przeźroczystego polimeru został wynaleziony przez japońskich chemików. Od teraz zastosowanie tego rodzaju materiału spowoduje, że myślenie o ewentualnych zniszczeniach po zetknięciu się telefonu z kluczami do mieszkania może być jedynie historią.

Barry Fox, New Scientist:
"Na jednym z pokazów najnowszej technologii zostałem zaproszony do demonstracji. Dostałem specjalne CD, kilka markerów i druciak. Moim zadaniem było naniesienie jakichkolwiek śladów na ten nośnik. Próbowałem jak mogłem, ale nie udało mi się zrobić żadnej rysy. Tusz, który naniosłem markerem jakby wyparował... Jedyną osobą, której udało się uszkodzić płytkę był jeden zdeterminowany człowiek, który pociął płytę szwajcarskim nożem."

Dwa lata temu TDK, lider światowy jeśli chodzi o produkcję taśm i dysków, zaczął pracę nad jednowarstową powłoką zabezpieczającą dyski DVD przed rysami. Mimo wszystko, nowe zabezpieczenie jest o wiele bardziej wytrzymałe niż przewidywano, jest przeźroczyste, stąd będzie możliwość zastosowania tego materiału na wyświetlaczach krystalicznych LCD.

Nowy sposób zabezpieczania danych będzie wyjątkowo przydatny w technologii niebieskiego lasera, gdzie zagęszczenie danych na krążku przekracza od kilkunastu do kilkuset obecne pojemności.

TDK nie jest jednak pierwszą firmą, która wkroczyła na rynek z nowym rozwiazaniem. Sony Ericsson wypuszcza w najbliższym czasie na rynek nowy model telefonu P910. Posiada on specjalny wyświetlacz, którego powłoka została opracowana wg najnowszych standardów. W przeciwieństwie do TDK, Sony nie zamierza ujawniać szczegółów tego rozwiązania.


Mikrosłuchawka
+ Dodaj komentarz

Komentarze (0):




Nieprzerwanie od 2004 roku!

PARTNERZY:
Stanisław Michalkiewicz
Nasze kanały RSS:
główny
O NAS:
REKLAMA:
zobacz ofertę